Her Yönetici, Her Şirkette Başarılı Olabilir mi?

Büyük kurum yöneticisi, küçük kurum yönetebilir mi? Ve yahut bir sektöre özel yetişmiş ve o sektörün dinamiklerine hakim, şirketin yapısına ve kültürüne uygun yetişmiş bir yönetici farklı bir sektör ve yahut, farklı bir şirket de başarılı olabilir mi? Konumuz yine geniş, yine üstüne konferanslar yapılabilecek cinsten. Fakat bu konuyu yüzeysel olarak sadece oluşabilecek sorunlara, hatırda kalan tecrübelere yer verelim.

Çok uluslu şirket yöneticisinin tecrübesinden yararlanmak babında küçük bir şirkette tek sorumlu yapmak durumu biraz zorlaştırıyor. Nedeni ise tamamen sistemsel. Hele ki küçük olan kurum yeni kurulduysa işler daha a zor.

Yönetici Koltuğu

Yöneticiyi pilot, büyük kurumu boing ve küçük kurumu da charter uçak olarak tanımadığımız da olayı çözümlemesi daha da kolay olacak. Yıllarını boing gibi büyük bir yolcu uçağında geçiren bir pilotu baz alalım. Artık her şey rutin halde. Uçağı kaldırıp rotaya soktuktan sonra uçuş mühendisi, yardımcı pilot ve otomatik pilot sayesinde pek de zorlanmadan uçuşu gerçekleştiriyor. Uçak daha kolay hükmedilebilir sisteme ve teknolojiye sahip. Fakat charter uçak için aynı şeyler söz konusu değil. Kalkıştan inişe kadar geçen sürede pilotun tek başına uçağı yönetmesi gereklidir. Uçak daha basit ve sistemden yoksun olduğu için pilotun her daim çevik ve teknik kararlar alması gerekiyor. En ufak bir turbilans uçağın havada parçalanmasına yol açabilir. Küçük olduğu için dirayeti zayıftır.

Ayrıca bazı tip alışkanlıklar sorun yaratabilir. Mesela delegasyona tabi tutulan orta kademe yönetici sayısının az olması, departman sayısının az ve görev dağılımında bazı ekler her işin tam konsantrasyonla yapılmasını zorlaştırır. Eğitim konusu da ayrı bir zorluk doğurur. Eğer eğitim den sorumlu bir personel yok ve ilgili eğitimi departman yöneticisinin veriyor olması, hem verilen eğitimin niteliğini hem de, eğitimi veren yöneticinin esas sorumluluklarında oluşan eksiklikleri sorgulatır.

Bu vesaitle anlayacağınız gibi büyük bir şirketten, kurtarıcı ve yahut kalkındırma misyonuyla yönetici transfer etmek riskli bir karar dır. Sektörel farklılıklar, iş hacmi, delegasyonu hazırlayabilecek personel sayısı gibi gereklilikler yetersiz kaldığında, yöneticinin tecrübesi beklentiyi karşılayamaz. Bu durum, yöneticinin tecrübesinin yetersizliği anlamına gelmesin. Sadece pozisyonun gereksinimleri ve işleyişine yabancı olması bu konuda yapacaklarını kısıtlar.

Yetkinlik, yalnızca yetkinliği olduğu konuda kullanılmalıdır. Her değer her konumda başarılı olacak diye bir kaide yoktur.

Kategoriler Kurumsal

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close