Bu Yazı İstifa İçerir!

Her iş yeri bir yaşam alanıdır. Ve bu alan içerisinde bulunan partiküller sayesinde devinim göstermektedir. Gün gelir ve bazı değişiklikler gerekir. Bu sayede yaşam alanı sağlığını, enerjisini korur. İçeride oksijen seviyesi bazı kişiler için standardın altına düşerse ayrılmak kaçınılmaz hale gelir.

İstifa

Bu tip durumlarda kurum içi yaşam kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir. Velhasıl işten çıkarım olacağı gibi iş yerinden çıkan da olacaktır. Rutin bir iş yeriyseniz pek bir önlem alamazsınız. Ama sürekli giriş çıkış olan bir yerseniz, bazı önlemler almak zorundasınız. Sayıyı belirli seviyede tutmak öncelik olduğu gibi, görev ve sorumlulukları da birilerine yığmayacak şekilde strateji geliştirmeniz gerekir. Sürekli azalan bir organizasyonda çıkanların işlerini kalanlara yüklemek, kalanların çıkma kararı almaları için önemli bir neden teşkil eder. Bu sayede organizasyonun çöküşünü elinizde bir bardak suyla izlersiniz. Elinize kılıcı alıp Akhilleus (aşil) ile dövüşmeye hazırlanan bir Hector olmalısınız.

İşten çıkmak isteyenleri anlamak, sorunları tespit edip önlem ve düzenlemeler yapmak yetenek işidir. Her şeyi bırakıp gitmek zordur. Bu zorluğu göze alan kişinin istifası sonrasında, ondan alacağınız geri bildirimleri hiçbir çalışanınızdan alamazsınız. Artık kaybedecek bir şeyi olmadığı için gerçekleri söyler. Bu yüzden çıkış mülakatları yaparsınız. Aldığınız verileri zaman kaybetmeden inceler ve en kolay çözümden başlayarak düzeltmelere başlarsınız. Hatta bir çalışanın istifası sonrası personeli toplayarak bir konuşma yapabilirsiniz. “Bu istifa bize bazı gözden kaçırdıklarımızı gösterdi. Bazı değişiklikler planlıyoruz. İşten çıkmalar 2 taraf içinde iyi anlama gelmiyor. önerilerinizi bekliyoruz.” gibi.

Nitekim, artık ilk girdiğimiz iş yerinden emekli olmuyoruz. Bağlılık bir yere kadar. Ama en azından hem şirketin hem de çalışanın değerini göz ardı etmeden bu durum karşısında bir strateji oluşturmak gerek. 2 tarafın da mağdur olmayacağı bir sistem ile işe alım ve işten çıkarma gerçekleşmelidir. Çıkarılan kişinin kurum içi hangi dengede olduğu ve çıkarıldıktan sonra içeride nasıl bir izlenim bırakacağı hesaplanmalıdır.

İstifayı önemseyen şirketlerin, başka istifalara karşı önlem almış olur. Ki istafaya zemin hazırlayan sorunları gidermek için fırsat olan çıkış mülakatları önemlidir. Bu sayede gıcırdayan çarkları yağlayıp organizmanın yaşamasına devam edebilirsiniz.

wpid-wp-1402872556221.png

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close