Başarılı Şahsiyet

Genç ik zirvesinde Zu-hal (iKulis) ile konuşurken güzel bir tespitte bulunduk. Neden başarı hikayelerini anlatanlar tek tip. Yani hepsi çok büyük üniversite eğitimi almış, gerekli sertifikaları beşi bir yerde gibi boynuna asmış, yurt dışında eğitimlerine devam etmiş ve güzel şirketler de güzel pozisyonları kapmış. Bu mudur başarı? Tamam başarılı hareketler ama bize uygun değil.

Şahsım adına maddi durumu yetersizken herhangi bir devlet okulundan mezun olmuş hem çalışmış hem de eğitimine devam etmiş ve en alt pozisyondan yükselmiş birini görmek isterim. Boğaziçi mezunları zaten bu hale gelmek zorunda. Eğer bu imkanların hepsine sahip olup hiç bir şey olamamış birisi varsa odur başarı. Yüzde yüzlük golü atamamaktır tam aksine başarı. Ben kendimden pay biçiyorum, bırakın bana şahane ortalar açılmasını oyunda bile değilim. Kenarda oyuna girmek ve kendini göstermek için sürekli ısınan yedeğim. Bana da aynı imkanları tanısan bende atarım boş kaleye golü. Doğru veya yanlış günümüzde cv de boğaziçi yazıyorsa alınmayacağınız şirket yok. Ben Süleyman Demirel ve açık öğretim mezunu olarak aynı kefede değilim. Demek ki bu işte bir başarısızlık var!

Başarıda kriter nedir? 

Mesela usta şoför deriz ama usta makinist demeyiz. Neden? Çünkü birisi yolda hem trafikle hem de hızlı gitmeye çalışırken ustalaşır. Ama makinist öyle mi? Tabi ki de değil. Elektronik bir harita ile ilerler. Sağa veya sola gitme şansı yok. Gaz kolu var. Raylara girmiş herhangi bir şey görürse bir de sıkıca asılması için freni. Başka hiç bir heyecanı olmayan bu işte ustalaşmak gerekmiyor. Dolayısıyla yolu baştan çizilmiş, düz yolda ilerleyerek sadece zamanı beklemesi gereken bir kişi üniversite, yurt dışı deneyimi ve marka bir kurumda işe başlamış. Kusura bakmasın ama o başarı değil. Esas başarı rayı, gazı ve güzergahı olmadan eğitim ve kariyer yapmış bireyindir. bu sefer benden puan alamadınız ama zirvelerde her zaman göz dolduracaksınız. zirvelerde bir başarı abidesi olarak tanıtılacak ve poh pohlanacaksınız. belki ucundan boğaziçi’ne gitmiş birisine denk gelip, dünyaca ünlü profösör den bahsederken siz araya girip bana 1 yıl şu dersi verdi diyerek övüneceksiniz. ne güzel değil mi? Barcelona taraftarı olup kupalara sevinmek. 

Global Bağlamda Başarılı İnsan

Genelde ticari anlamda ölçülür başarılı insan karakteri. Mesela bir zamanlar fakir ama gururlu genç şimdilerde dünyaca ünlü bir otel zincirinin sahibi. İşte budur başarı. Neden? Her hangi bir güvencesi ve kaynağı olmadan büyük bir atılım yapmış ve bir şeyleri zor da olsa başarmıştır. Türkiye de böyle örnekler verilmez. mesela amele olarak başladı şimdi inşaat sektöründe büyük bir konuma sahip dendiğinde kişiler bunu başarıya yormaz.

Peki başarılı insan dediğimiz olgu bu kadar kolay olmamasına rağmen neden biz başarılı bir insan konuşturmak istediğimizde aykırı kişileri bulmuyoruz da basite kaçıyoruz? Sıfır arabaları bilirsiniz. Bir de araba modifiyecilerini. onların hikayesi şudur. En düşük performanslı aracı en yüksek performansta kullanabilmek için uğraşırlar. Aracın motorunu, şanzumanını veya rölantisini değiştirirler. Bir şeyler ekler fazla gördüklerini çıkarırlar. İşte başarılı adam olmak için kendimizi modifiye etmemiz gerekir. Mesela fabrika çıkışlı 456 beygir olan bir subaru için modifiyeye gerek yoktur. Modifiye yapmak isteseniz de başarılı olamazsınız. Ama kalkıp da başarı diyerek bunu önümüze koyamazsınız. ama bir Renault Flash aracı 200 beygire çıkartırsanız işte o zaman çok büyük bir iş başarmış olursunuz. Belki subaru’yu geçemezsiniz ama başarı konusunda tarihe geçersiniz. Underdog’ın underground’a olan imtihanında kazanan underdog ise ona başarı denir. global anlamda bu şekilde nitelenir.

Yazıya konu olan şey, konferanslarda bizlere başarılıymış gibi gösterilen kişilerin aslında başarılı bir hayat doğrusunda yürüyen insanlar olduğudur. Yani bu kişiler az bir gayretle zaten buralara gelebiliyor. İmkan ve koşulları yetersiz olduğu halde iş dünyasında bir yerlere gelebilmiş insanlar harcanan efor, olumsuzluklar ve engelleri aşma bakımından daha başarılıdırlar. Bu bireylerin zirvelerde anlatacağı şeyler daha ateşleyici ve zoru başarmanın verdiği enerjiyi aşılama konusunda daha önemli bir yerdedir.

Hedefleriniz ve karşınızda çıkabileceğiniz basamaklar olsun. Her şeyi hazır biriyseniz aykırı şeyler yapmadıkça başarılı sayılmayacaksınız! Başarılı olmak için gerçekten bir şeyleri başarmak, olmayanı oldurmak gerekiyor.

wpid-wp-1402872556221.png

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close