Afiyet, Bal, Şeker

İş yaşamında olması gereken muhteşem üçlü. İstihdamı nitelikli bir sanata dönüştüren iş yeri olarak da belirtebiliriz. Sanatkar yönetim ve sanata gönül veren çalışanlarınızla kurum kültürüne sanatsal dokunuşlar sunabilirsiniz.

Afiyet, işin refahı, yani ideal standartları yakalanması ve gayretidir. Buradan anlayacağınız üzere, çalışanlar mesailerine gelirken ayakları geri gitmiyorsa ve iş yerlerinden memnunlarsa afiyetteler demektir. Yatay ve Dikey çalışanlar arası bağlar kopuk değilse, departmanlar arası ilişkiler tam ve kimse iletişimi sorgulamıyorsa işler yolunda demektir. Her çalışan kariyer planı yapabiliyor ve kaç basamağı olduğunu görebiliyorsa, yöneticilerin yetkinlikleri sorun teşkil etmiyor ve iç rotasyon herkes tarafından kabul edilebiliyorsa karakterli bir firma demektir. Hemen her şey yolunda gidiyor, olası sorunlar için acil müdahale ve eylem planı yapılıyorsa şirketimiz Afiyette demektir.

 bal.1

 

Bal, maaşı ima eder. Bir çok farklı bal çeşidi olduğu gibi, sahtesi, gerçeği ve kalitesi diye de ayrılır. Burada esas olan maaşın kalitelisini sağlamaktır. Yani çalışana tv de satılan 7 tanesi 100 liralık bal yerine Datça malı kekik balı vermeniz daha doğru bir karar olur. Her zaman daha kaliteli balı hedefleyiniz. Performansa dayalı Çam balı, çiçek balı ve kekik balı diye kademeler olmalı. Müşteriye ve markaya kalite gayesi giderken çalışana kalitesiz maaş vermek çelişen bir durumdur ki gün gelir kaliteli hizmet için, kalitesiz maaş verecek çalışan bulamayacaksınız. Maaş dışında yan haklar, primler ve ikramiyeleri de balın içine koyabiliriz. hepsini düşündüğümüzde bal ne kadar kaliteli ise o kadar şifadır.

Şeker ise bu işin görev tanımıdır. şekersiz çayın lezzetsizliği görev tanımı olmayan bir çalışanın motivasyonuna yansır. çok şekerli bir çayın gırtlağı yakması da görev tanımında fazlasıyla yüklenen sorumlulukları temsil eder. Bu durumda çayı, kararında şeker kullanarak içmek gerekir. Şekerin doğru ölçüde tespit edilip çaya atılması gerekiyor. Öncelik, görev tanımlarının belirlenmesi. görev tanımı olmayan bir çalışanın ne iş yaptığını ne kendisi ne üstü bilir. Görev tanımı olmayan çalışan ya hiç iş yapamaz, ya da her işi yapabilir. Yani, çalışanın görev tanımını belirlerken, yetkinliği dışında iş yüklememek gerekiyor. Ayrıca görev tanımları pozisyona göre değişebileceği gibi, pozisyona getirilen bireye göre de düzenlenmelidir.

İdeal bir iş yeri için adı konmamış bir üçlüdür Afiyet, Bal, Şeker. Bu üçlüye eklemeler de yapılabilir. Fakat öncelikleri gerçekleştirdikten sonra diğer gereklilikler için hem mental anlamda hem de yorum anlamında yeterince boşluk açılmış olacaktır.

İş yeriniz de, Çalışma koşullarınızda iyi olsun. Her yemekte dediğim gibi; Afiyet, Bal, Şeker olsun.

asdasdad

Afiyet, Bal, Şeker” için bir yorum

  1. Çok güzel bir yazı, kesinlikle çok başarılı kaleminize sağlık.

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close