İş Başvurusunda İlan Okuma Sanatı

Kariyer sitelerinde yaptığımız başvuruların yüzde 95’inin heba olduğu bir ortamda bu yazıyı yazmak gerekiyordu. İlginç bir istatistik belirttim yüzde 95 ile ama durum gerçekten vahim. Bu oranı da bir çok başvuru sonrası yakalayabiliyorsunuz. şimdi gelelim ilanlara bakarken aslında neler anlatılmak istendiğine. Yani ilanı hazırlayan ik cıdan, pozisyonu açan şirkete kadar bir çok mikro mesajı nasıl algılayabiliriz konusuna.

Muhtemelen sadece kendi alanınızda iş ilanlarına göz gezdirdiniz. Merak etmeyin. Her sektör ve her pozisyonda birbirine benzeyen ilanlar görebilirsiniz. Değişen bir kaç nokta. Ya şirket ismi, ya pozisyon ismi. Ama genellikle belirli kriterler ekleniyor ilanlara. Peki bu kriterler nedir? asıl mesajı nedir?

issizim_acil_is_ariyorum_diyenler_is_bulma

Takım Çalışması

Takım arkadaşı arıyoruz diye bahsedilen olgu aslında ilanlarda olması gerekir bir hale bürünmüştür. Yani takım Çalışması diye ilanın göbeğinde yer alan yazı aslında hiçbir şey ifade etmiyor olabilir. İlanı veren kişi ortalama bir ilan vermek için başka ilanlara göz atmış ve en çok kullanılan tabirleri eklemiş olabilir. Velhasıl genelde böyle. Peki bir amaç güdülerek yazılıyorsa ne anlama gelir? Sıkı durun. İşte gizli cevap: “Bizim geleceğin liderine ihtiyacımız yok. Var olan pozisyonu doldur, verilen görevleri yap ve sivrilmeden çalış” anlamına gelir. Şaşırtıcı ama gerçek bu. Başarının takım çalışmasından geçtiğine inanan gibi bir cümle ile sizi ilana başvurmaya ikna eden bir tutum sergiler bazıları. Takım Çalışmasından kasıt standart bir personel ihtiyacını gidermektir. Kariyer, yetenek yönetimi hikayedir. Mülakatta bahsedilen yetkinliklerine dayalı yükseleceksin gibi ifadeler hep havada kalır. Kendini sürünün bir parçası haline getir ve çalış demektir.

Deneyim

Genelde yeni Mezunların şikayet ettiği bir konu bu. Yani en az şu kadar deneyim ama yeni mezun gibi ifadeler muhtemelen ilanı hazırlayan kişinin geceden kalma olduğunu gösteriyor. Yoksa normal zihinle böyle bir ibare yazması mümkün değil. Birey ya çalışıyor yaa okuyor. Yeni mezunsa hangi mantaliteyle deneyim istersin? Sevgili yeni mezun arkadaşlar. Üzülmeyin her firmada böyle ilan yok.

Deneyim isteyen firmaların çoğu içlerine attıkları korkuları oraya yazıyor aslen. Nasıl mı? Hemen açıklayayım. En az 1 yıl deneyim istiyorsa bir firma ve pozisyon acilse muhtemelen o pozisyonda ki çalışan işten ayrılmış ve seni eğitecek yetkinlikte bir birey yok orada. O yüzden senden biraz bir şeyler bilerek gelmeni ister. Kendilerine güvenemezler eğitim konusunda. Bu fikir doğrultusunda eğer ilanda en az 1 yıl deneyim isteniyor yazıyorsa o firmaya hiç başvurmayın. Belki bu sayede eğitim sistemlerine yatırım yaparlar. Veya başvurun ve bunları söyleyin. Bakalım cevapları ne olacak.

is-gorusmesi

Görev Tanımları

Mesela şu konularda yetkin, bu konuları halledecek, yoğunluğa göre şu işi de becerebilecek ve o işlerin tamamını halledebilecek cengavere ihtiyacımız var yazıyorsa. oradaki cengaverden kasıt gıkını çıkarmayan bir köle ihtiyaçları olduğudur. Yanlış duymadınız köle ihtiyaçları var ve bir çok işi sana yaptıracaklar demektir. Ya şirkete başvurup bu koşulları kabul edersin, yada bu ilanı hızlıca elersin.

Genç ve Dinamik

Burada anlatılmak istenen şeyin ne olduğu konusunda muhtemelen ilanı hazırlayan kişi küçükleri bakkala göndeririz gibi bir düşünce içinde olabilir. Yani verilecek afaki görevler için itiraz edemeyecek kadar genç ve her işe atlayacak kadar dinamik kastediliyor olabilir.

Sabırlı, Güler yüzlü, Hedef odaklı çalışabilen

Sabır, iletişimden sonra gereklilik olan bir insani vasıftır. güzel bir özellik. fakat ilana başvuran adayın “aa ben çok sabırlıyımdır / dur beni arıyorlar / hemen başvurayım da görsünler bakalım sabır neymiş” diyeceğini düşünmüyorum. Peki anlamı ne? Öncelikle kariyer, yükselme, terfi, maaş zammı gibi konularda bizi darlama biz uygun görürsek bir şeyler yaparız anlamı taşır. Güler yüzden kasıt ise somurtan ve asık suratlı bir çalışan ile ömür geçmez, güleç olsun pozitif olsun amacı gütmektir. Ayrıca verilecek kurum içi kararlarda hemen surat asıp da taraftar toplamasın, isyan etmesin, söylenmesin, güleç olsun demek. Hedef odaklı kısmı en masum kısmıdır. Verilen kota ve hedefler tutturulsun.

“SEYEHAT” engeli olmayan

Eğer Seyehat yazılıysa, o şirketi engelleyin hemen. Öncelikle Türkçe yazmayı öğrensinler gibi bir gerekçeniz olur. Bir çok ilanda maalesef böyle yazılıyor. Ama Seyahat engeli olmayan yazıyorsa 2 ihtimal var. Ya şirketin şubelerinde pozisyon açıklarına göre sürekli yer değiştireceksiniz, ya da şehir şehir gezip dönemsel projelerde rol alacaksınız. Tercih sizin. Bir yere bağlanmak tan korkanlar için aslında ideal bir yöntem.

İletişimi kuvvetli, sosyal yönü güçlü

Bu anlam tüm kurumlarda zaten olması gereken bir tercih diye düşünüyorum. düşünsenize bireyin İletişim yeteneği yoksa zaten bunu fark edemeyecektir. ki o kalıplarda bir iş arayışında olur. Çağrı merkezi gibi yoğunluğun metrekare başına 2-3 çalışan olduğu kurumlara girerek intihar etmediyse bu ibare gereksiz diye düşünüyorum. Ayrıca sosyal yönü güçlü olmayan fakat farklı görevlerde başarılı olabilecek cevherler de mevcut iken her ilana bu ibareyi eklemek düşündürücü.

gençler

Eğitim Seviyesi: Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Mezun)

İlanda böyle bir ibare varsa fazla söze gerek yok. Bizzat ilandan kopyaladım bu ibareyi. Sorgu yeteneğimi çürüten bir eğitim seviyesi tercihi olmuş. Bunu ilana ekleyen işe alım sorumlusu ile şirketin derhal yollarını ayırması gerekiyor. Birey bu mesleğin dışında farklı bir meslekle uğraşmalı.

Eğitim durumuna gelirsek, teknik ve mesleki bilgi gerektiren pozisyonlar için özellikle o bölüm şart koşulur. Fakat pozisyonun pratik zeka gerektirdiği durumlarda illa kişinin doktora yapmış olması gerekmiyor. Pratik zeka farklı bir şey. Tabi önce bunu öğrenmek gerekiyor. Malum şirketlerde işe alım sorumlusu olarak çalışan alakasız kişilerden böyle bir yetenek beklemek çok zor!!! Pratik zekanın teorik bilgiye dayalı olmadığı bir gerçek. Yani pozisyonun karşılığı bireyin eğitim durumunda değil yetkinliğindedir. Bu durumda yetkinlik mülakatı uygundur. Sektöre mesajlar Kariyer sitelerinin en büyük sorunu ilanın gözetim süreci. Bu konuda iş ortaklarına eğitimler hazırlayabilirler. İlan hazırlama konusunda tutarsızlık oluşması engellenir. Ayrıca her ilana ortalama 2000 / 3000 arası başvuru olması çok kötü bir durum. Bunu gidermek için, kriterlerin esnekliği, ilanın yayın süresi düzenlenebilir. otomatik olarak her gün güncellenen ve aylarca kalan ilanların silinmesi ilanı verenlerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor.

Her şeyi bir kenara bırakıp geleceğini şekillendirmen lazım. Sektörünü, mesleğini, çalışacağın firma gibi yaşayacağın şehiri de belirlemen lazım. Karar senin. Yani Senin Öz geçmişin, Senin Kariyerin!

wpid-wp-1402872556221.png

İş Başvurusunda İlan Okuma Sanatı” için 2 yorum

  1. Güzel bir yazı elinize sağlık.

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close