Bemol Basarak Değişen Kariyerler

Her birey iş hayatına bir şekilde başlar. Kimisi eskiden olduğu gibi aynı işten emekli olur. Kimisi de sürekli iş değiştirir. Konumuz iş değiştirme değil, kariyer değişikliği. Yani süregelen görevi farklı bir görev ile değiştirme. Bu esasen çevremizde bir çok kişinin başına geliyor. Birey öyle bir hamle yapıyor ki daha önceki görevi ile arasında uçurum var. Hemen yadırgamayın. Belkide hayatının işidir. Belkide birey o iş için doğmuştur.

 

İş hayatında bir noktaya geldiğinizde bemol basmanız gerekir. Ama dikkatli olun! Ne zaman basmanız gerekiyorsa yalnızca o zaman basın. Bemol basarak değişen kariyerler olduğu gibi, yıkılan merdivenler de olmaktadır.

677

Piyanolarda tüm şarkıyı beyaz tuşlarla çalarsınız. Şarkının 3te 2sini bitirir ve melodiye ahenk katmak isterseniz o sihirli ve bir o kadar da tehlikeli olan siyah tuşa basarsınız. İşte şarkının dönüm noktası niteliğinde olan bir karar verdiniz. O siyah tuşlar yanlış bastığınızda detone olmanıza, emeği heba etmenize neden olurlar. Yani bitersiniz. Ama öyle güzel bir noktada basarsanız, güzel giden şarkıyı efsane yaparsınız.

 

İş hayatında da böyledir bazı kararlar. O noktaya geldiğinde siyah tuşa basmak gerekiyor. Ama çok dikkatli ol. Bemol ile kariyerine çığır atlatacakken, minor ile basamaklardan yuvarlanıp düşme!   Bemol kavramsal olarak düşünürsek monotonu etkilemek diyebiliriz. Bu konuda yazılmış bir yazı veya bu örneğin başka bir dilde kullanıldığını görmedim. Üzerinde uzun uzadıya konuşabileceğimiz bir tartışma konusu olabilir.

 

Tekrar bemole dönersek, var olanı değil standardı etkileme olarak niteleyelim. 100 km hızla giden bir aracın vites büyütüp 160 a çıkması, futbolcunun çalım atarken bir anda dribling atması veya maratonun son 400 metresini ani hız artırarak tamamlayan bir atlet gibi bir anda olan ama önceki konumundan farklı duruma gelen olarak örnekler verebiliriz.

 

İş hayatında bemol basma fikri anlık bir karardır. Aslında uzun zamandır biriken şeylerin dışa vurumudur. Bulunduğun yer sana dar gelir, sıkar ve artık nefes almak istersin. Aklında hep o düşünce vardır. “Ben 5 yıl sonrada aynı işi mi yapacağım” Uzun süredir bu birikenler bir an olur açığa çıkar. İşte o anda bemole basarsın. Tam zamanında basarsan hayatın yepyeni bir Çehreye bürünüp sana daha güzel görünecek. Alman gereken o zor kararı alıp yeni bir maceraya atılacakasın. Bu süreçte sana lazım olan 2 şeyden biri senkronizasyon, diğeri ise cesarettir.

soru-isareti_609647

Yeri gelmişken, hayallerin varken, yaşlanmadan, kendi fırsatını yarat ve bemol bas. Yeni kararın hem senin için hem de dahil olacağın organizasyon için belki de daha iyi olacak. Sen belkide aranan kansın. İhtiyaç duyulan ilaç veya takviye bir vitaminsin. Bunu nasıl mı öğreneceksin? Tabii ki o kararı verdiğinde. Yani bemol basıp hem kendi hayatını hem de başkalarının hayatını şekillendirdiğinde.

 

Her karar bir kıvılcım olur birey için. Her kıvılcım ateşler toplumu. Umarım bu yazı sana gerekli kıvılcımı sağlar. Hak ettiğiniz ve kendinizi ispatlayacağınız adımları atar, gelecekte pişmanlık olmazsınız.

asdasdad

Bemol Basarak Değişen Kariyerler” için bir yorum

  1. Ben once isimi degistirdim sonra tatmin olmadim kariyerimi degistirdim. Finans alanindan tarima gectim. Artik ben bir ciftciyim.

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close