Arafta Kalan Zamane Gençliği

Kuşak konusu muhtemelen bir çok kişiyi sıktı. Muhtemelen artık kuşak yazısı okumak istemiyor kimse. Bu yazı biraz farklı olsun dedim. Kendimden yola çıktım.

 

 

Kuşaklara bölmek esasında kategoricilik mantığıyla yapılmış bir hadise. Ve günümüzde oldukça popüler. Hele ki yaşını başını almış, akranları emekli olup memlekete yerleşmiş kimselerin y kuşağını anlatması sanki maçtan çıkmadan bir frikik kullanayım da öyle çıkayım mantığıdır. Sevgili boomerlar saygılar =)
image

 

 

Kendimden yola çıkacağımı söyledim. Peki ben bu çizelgeleye göre neyim? 84 doğumluyum demekki kılçıksız Y kuşağının bir üyesiyim. Ya değilsem? Yani ben tam olarak y hissetmiyorsam? İşte cevaplanamayan soru bu. Sorduğumda y sindir ne olacaksın başka cevabı almışlığım da vardır =)

 

 

Gerçek şu ki; ben arafta kaldım. Yani kuşaklar beni teğet geçti. Esasen ben tam olarak y değilim. X de değilim. Z için ise çok yaşlıyım. Kendimi bazı konularda test ettiğimde çok da güzel y olabilirim. Bazen de x. Garip ama gerçek olan şey herkes tamamiyle o kuşağa mensup olmayabilir. Aynı aile, Çevre, kültürel ve ekonomik şartlarda büyümemize rağmen 5 yaş küçük kardeşimle bile aramızda uçurumlar var.

 

 

Konu hedef kitle oluşturup pazarlama stratejileri oluşturmaksa eğer, y için sunulan koşullar her y için cezbedici olmayacaktır. Her kuşak kendinden sonra geleni etkileyeceği gibi, karşılıklı etkileşime de maruz kalacak. Yani ailesiyle yaşayan y den x özellikleri, çocuğuyla zamqn geçiren y den de z özellikleri bekleyebiliriz.

 

 

Bir kaç hafta önce Çağlar Çabuk tarafından davet edindiğim Damla seminerinde konu kuşakların ik tarafından algısı ve işe alımıydı. Konuşmacı Artemiz Güler buna benzer ifadelerde bulundu. Her bireyin tepkisi ortak olmayabilir. Veya bireyin yaptığı akranlarını bağlamaz. Ayrıca z kuşağına dair gözlemlerini de iletti. Herkesin korktuğu veya yanlış tahmin ettiği gibi yanlız değiller. Paylaşımcı ve ortak hareket eden bireyler olacak. Yaklaşık 1 yıl önce farklı bir konferansta dinlediğim bir konuşmacı(o bir boomer=)) z ler aramızda dolaşırken farketmeyeceğiz demişti. Yani Robinson Crusoe gibi yalnız takılacaklarını iddaa etmişti. Ama yanıldı =)

 

image

 

Bu vesileyle kuşaklar mevzusunda dünya görüşümü farklı bir şekilde iletmiş oldum. Kuşaklar kendi içlerinde bile değişkenliğe gebe iken nasıl olurda kocaman bir evreyi aynı standartlarda değerlendirirsin? Şahsen genellemelere de karşıyım. Geneli değerlendirmek için genellemelerden kaçınmak gerekir. Yani objektif olmak istiyorsanız önce Tüme varım tekniğini deneyin.

 

asdasdad

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close