Hormonlu Yönetici

Hormonlu Yönetici, yetişme esnasında gerekli mineral ve potasyumdan mahrum kalmış, kendisini tek yönlü geliştirebilmiş kalifiye olmayan yanlış tercihlerdir. Bu kalibrede yöneticilerin başarabildikleri tek şey, başarısızlıktır. Yani olaylar karşısında yanlı ve tek bakış açılı duruşları, sıkıntıyı artırır. Kararları her bireyin tartışacağı ölçüde basit ve geçicidir. Öngörüden uzak, günü birlik ve kolonya ateşi gibidirler. Tepkilere göre şekillenen kararları vardır. Başarıya açlar, ama başarmak için harekete geçecek yakıtları yoktur. Kurumların kanayan yarası, kaçan yeteneklerin vebali ve markayı öldüren kanserin ilk hücreleridir.

tavvuk

Altyapısı eksik, yetenek yönetimi tesis edilmemiş ve bireye yatırım yapmayan kurumlarda yönetici ataması büyük sorundur. Eğitim planlaması yapılmadığı ve var olan yöneticilerin eğitsel yönü zayıf olduğunda alttan yetişen bireylerin hem teori hem de tecrübe anlamında bir katkıları olmuyor.

 

Yönetici belirleme çoğunlukla torpille, adam Kayırmaca ve yakınlık durumlarına göre olur. Bu kuralın özel sektörde adeta prensip haline geldiği gerçektir. Eğitim safhasında okuduğu kitapları kaynak gösterenler iş hayatına atıldığında Ankaranın kışında montsuz gezmiş gibi olur. Kimileri de ömründe tek bir iş deneyimi yaşayarak bütün referans bilgilerini ona dayandırabilirler. Bu da yanlıştır. Çünkü diğer kurumların bu konudaki tutumlarını bilmeden bir şeyleri tek açıdan yazmak yanıltıcı olur.

 

Yöneticilik vasfına sahip olmak kitapta ne demek ise gerçekte tam tersidir. Mesela yönetici yalakalığı tabiri çok iğrenç gelse de, ne bunu yapan utanır ne de buna çanak tutan yönetici. Gizli bir kural gibi zihnimize işlenmiş. Tek yetkinliği yalakalık olan bireylerin çeşitli kurumlarda yönetici olması, o kurumların her an tekleyecek kalbi gibidir.   En garip olan kısım ise, bazı kurumların yetenek Avcısının bizzat en kıdemli yalaka olmasıdır. Burada yeteneğin karşılığını siz düşünün =)

SONY DSC

Adam Kayırmaca

Esasında bir kültür halini almıştır.  Gözlem ve tecrübelerime dayanarak, 2 türlüsü vardır. Herkesin bildiği türü tanıdık Kayırmacadır. Bu doğrudan o yöneticinin yakını veyahut hatrı sayılır bir üst pozisyonun yakını olabilir. Öncelik tanıdığı ezmeme, güzel bir pozisyonda değerlendirme veya tanıdıkla ilişkilere zeval getirmeme adınadır. Diğer türü ise politik Kayırmaca. Yani yöneticinin samimi olduğu,  iyi anlaştığı veyahut hoşlandığı bireyi diğerlerinden üstün tutma işlevi. Bu iki türde de organizma içerisinde bulunan diğer bireylerin hakları yenir, önleri kesilir ve küstürülür. Yönetici görev tanımlarından birini yerine getiremez ve yönetsel ehliyetini yitirir. Hormonal bozukluk gösteren yönetici yine işleri batırmıştır.

 

Kurtulma Reçetesi

  • Kurumun yetenek programı altyapısı tesis edilmelidir.
  • Yönetici yetiştirmeye çalışılmalı ve yüksek potansiyeller eğitimlerle desteklenmelidir.
  • Yöneticileri koç yapmadan önce Koçluğu özümsemeleri sağlanmalıdır.
  • Var olan yöneticilere mental ve duygusal olarak kurum kültürünün eşitliğini örgütlemek gerekiyor.
  • Yetkinlik ve potansiyel ölçümleri sürekli ve etkin hale getirilip denetlenmelidir.
  • Performans ölçümüne yatay, dikey ve ters değerlendirmeyi eklemek gerekiyor.
  • Holding bünyesinde bulunan şirketlerin misafir yönetici uygulamasıyla, diğer sirketlerdeki yöneticilerle çapraz diyaloğa girip, tecrübelerini paylaşması yarar sağlayacaktır.

 

Herşey dahil sağlam bir kurum için yetkinlik bazlı, kalifiye delegasyon gerekiyor. Hem delege edenin hem de yetkilendirilenin sürekli gelişimi ilke edinmesi lazım. Gelişen yöneticiler, geleceğin yöneticilerini de yetiştirecektir.

asdasdad

Hormonlu Yönetici” için bir yorum

  1. Keyifle, gülerek okuduğum çok güzel bir yazı olmuş 🙂

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close