Stajyer: Okulun Sonu, İşin Başı

Stajyer kurumların ilginç yapısıdır. Ne içindedir kurumun. Ne de büsbütün dışında. Tam olarak çalışanı değildir. Ama yabancı da.

super-stajyer

Stajyer sistemine 2 açıdan bakmakta yarar var. Hem kurum açısından hem de stajyer açısından. Böylelikle empatik bir zeminde iki tarafı anlayabiliriz.

 

Öncelikle staj yapmak isteyen bireyin amacı nedir? Teoride kazandığı bilgiyi pratikte yoğurmak mı? Veya staj defterini doldurmak edasıyla bir hikaye sahibi olmak mı? Eğer birinci amaç ise, önünde bir kaç engel var. Neticede staj süresini geçirdiği kurumun nitelikleri her açıdan önemli. O kurumda ileriye dönük bir kariyer planı yapamıyorsa, o kurumun referansından yararlanmayı bilmeli.

 

İlk hedef kurumu tanımak. Kurumun sektörünü bilmek. Kültürünü, iş yapısını ve dinamiklerine hakim olmak. Bu sayede kurumda kalması açısından bir artısı olacak. Veya aynı sektörde farklı bir firmada anlam kazanacak. Düşünsenize, aynı sektörün devlerinden birinde staj yapıp, diğerinde çalışmak. Sektöre ve iş yapış biçimine Hemen adapte olan, inovatik fikirlere sahip ve geleceği parlak bir stajyer şirket için tehlike arz eder. Ya kuruma yerleştirip yararlanacak. Ya da rakip firmaya kaptırıp kendi kalesine attığı golü izleyecek.

stajyer2

Kurum, stajyer ihtiyacı belirlerken geleceğe yatırım kapsamında değerlendirmek gerekir. Bu vesile ile stajyer de seçici davranmalı. Bu misyonu benimsemiş bir Değerlendirme ekibi ile stajyer alımı yapılması gerekir. Kaldı ki stajyerin kurumda badi ataması özenle yapılmalı ve gözetim altında tutulmalıdır. Bu sayede stajyerin gelecekte kuruma olacak faydaları tespit edilebilir. Stajyer evvela ne istediğini bilecek. Ya nerede çalışmak istiyorsa orayı çabalayacak. Ya da sektör deneyimi namına bir şey yapacak.

 

Staj demekle bitmiyor. Kurum Kültürü buna yatkın olmalı. Birey stajyer gömleğini belirli bir şeylere ulaşmak adına giymelidir.

 

wpid-wp-1402872556221.png

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close