Morgan Freeman ve Mentorluk

Mentor yunan mitolojisinde yer alan bir karakter aslında. Mentor, Alkimos’un oğlu. Odysseus’un dostu. Troya savaşına giderken Odysseus, oğlu Telemakhos’u arkadaşı Mentor’a bıraktı. Athena, Mentor kılığına girerek Telemakhos’a öğüt verirdi. Mentor ismi bilge emanetçi ve filozof olarak anılmaya başladı. Günümüzde mentor, tecrübelerini aktaran bir akıl hocası olarak karşımıza çıkar.

BVbqK2ECUAAF_HD

Ailecek sevdiğimiz saydığımız bir isim Morgan Freeman. Filmlerde hep bir babacan tavırları, akıl öğretileri ve yol göstericiliği ile çıktı karşımıza. Birçok filminde aldığı rolü bu şekle bürüdü. Bir yerden sonra da artık böyle roller gelmeye başladı.

Kimi zaman mentorluk yapıyordu başrol oyuncusuna, kimi zamansa bir koç edasıyla hem oyuncuya hem de seyirciye ulaşıyordu. Bir çok filmi var ama esas konuşulması gerekenler sanırım Esaretin Bedeli ve Batman Kara Şövalye deki rolleri. Bu taraftan bakınca anlaşılıyor işin özü.

Eğer izlemediyseniz hemen izleyin bu filmleri. Yoksa çok şey kaçırmışsınız demektir. Sonra etrafımızda bir Morgan Freeman arayalım. Belki işyerinde, belki de sosyal hayatımızda var böyle bir kişi. Esas görevi insanlara yol göstermek, tecrübelerini paylaşmak. Kimi zaman şiirle, kimi zamanda nesirle.

Bu rolü işyerimize uyarlayalım şimdi. Adını koymasak da bir “işyeri filozofu” vardır mutlaka. Özellikle yöneticimiz olmasına gerek yok. Yıllarını iş yaşamında bileylemiş, tanıyabileceğiniz tüm yönetici tipleriyle çalışmış bir kıdemli çalışandır belkide. Hani arkadaş arasında konusu geçerken “şirket kurulmadan önce bu binanın inşaatında çalışıyormuş da içinde unutmuşlar. o gündür bu gündür çalışıyor adam” dediğiniz birisi. İşe ne zaman, nasıl girdi belli değil. Birçok yönetici eskitti o işledikçe pas tutmadı. yazının başında bahsettiğim iki filmdeki rolleriyle Morgan Freeman çıkıyor karşımıza. Ne zaman başımız sıkışsa, işin içinden çıkamasak onun yanına gideriz veya o halimizden anlar da yanımıza gelir sigara içerken. Üstü kapalı anlatır gerçekleri, veya gerçek olabileceğini düşündüğü şeyleri. Çoğu zaten olağan şeyler. başımız sıkıştığında birinden duymak isteriz ya. İşte karşımızda Morgan amca. Karakteri beğenmediyseniz buyrun o zaman Star Wars filminden Yoda ustaya.

yoda

Mentorluk ve koçluk karışımı her şeyi bilen ve üstüne her şeyi yaşamış adam. Bu bireyler sizin şirketinizde de vardır. Size yaptığının farkında olmaz. O sadece yaşadıklarıyla benzeştirir deneyimlerinden bahseder. Mentorluk desen o da ne? der. Ama iş dünyasının altyapısında yılların deneyimlerini size sunar.

Morgan Freeman diye başlamıştık yazıya. İşte Morgan amcaların veya teyzelerin bulunduğu kurumlarda denk gelenler iyi bilirler. Profesyonel veya samimiyete dayalı destek verir ve yol gösterirler. Bu yazıdan sonra bir kez de bu gözle bakın işyerinizde çalışanlara. Belki sizin de Morgan amcanız şu anda orada.

wpid-wp-1402872556221.png

Morgan Freeman ve Mentorluk” için bir yorum

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close