E=mc2 Formülünün Motivasyonla ilişkisi

Her bireyin ihtiyacı olduğu gibi yeteneklerin de motivasyona ihtiyacı vardır. Bu kimi zaman projede görevlendirilen bir kilit adam, kimi zaman yedeklenmiş bir yönetici veya adayı da olabilir. Burada önemli olan motivasyonu kurum kültürüne entegre etmek. Ama rutinleşmeden, farklılık yaratmakta önemlidir. Yani kişiselleştirilebilir motivasyon yöntemleri ile bireylere bu hakkı sağlamak gerekir. Hak diyorum. Pek tabi her çalışanın hakkı olmalı motivasyon. Çeşitleri kurumun yapısına ve işleyişlerine göre çeşitlendirilebilir.

motive

Motivasyon ihtiyacı nasıl ortaya çıktı?

Sanayi devrimi ile birlikte Endüstriyel şirketlerde toplu çalışanlar arasında verimlilik testleri yapılmaktaydı. Aynı kurumda aynı işi yapan iki birey arasındaki iş yapış farkı işverenin dikkatinden kaçmadı. Aynı koşullarda aynı işi yapan bireylerin farklı sonuçlar çıkarması ve aynı verimliliği ortaya koymamaları nedeniyle bir teknik geliştirme ihtiyacı duyarlar. Vasatı aşamayan çalışanları güdüleyerek onlarında verimliliklerini artırmayı hedeflerler. Bir çok deneme sonrasında toplu güdülenme işe yaramış ve verimlilik önceki duruma nazaran daha iyi seviyelere gelmiştir. Endüstriyel iş kollarında uygulanan bu teknik, şimdilerde yerini bireysel güdülenmeye bırakmıştır. Bireysel güdülenme yani kişiselleştirilmiş motivasyon ile verimlilik daha üst seviyelere çekilebilmektedir.

 

Motivasyon Benzindir
Benzinsiz Bmw de bir, Broadway de. Motivasyon olmadan yetenek ile vasatı ayırmak güçtür. Motivasyon aynı zamanda adil bir rekabet ortamı oluşturmak için bir kıvılcımdır. Çalışanı sorumluluklarını icra etmesi için gerekli olan dürtüdür. Performans ölçümü için gerekli verileri sağlayan enerjinin ortaya çıkmasıdır.

Einstein e=mc2 olarak ünlenen formülünde aradığı şey kuvvetin enerjisiydi. Yani itiş gücü. Her maddenin bir enerjisi var. Ve bu madde harekete geçtiğinde enerji ortaya çıkar. Biz ik cılar birer fizikçi değiliz. Ama çalışmanın itiş gücünü tespit edebiliriz. Harekete geçen bir kütleden alacağımız enerjiyi düşünerek, çalışana yükleyeceğimiz motivasyon ile alacağımız enerji benzer. Bu sebeple motivasyonun en eski, fakat en geçerli enerji ateşleyicisi olduğunu unutmamalıyız. Doğrudan çalışana dokunamadığınız durumlarda ilgili yöneticiyi buna teşvik etmeliyiz.

Nasıl ki bir ev hanımının motivasyonu balkon ve cam pervazındaki rengarenk çiçekleriyse, herkesin motivasyona ihtiyacı vardır. Motivasyon şekilleri farklı olduğu gibi ihtiyaçlarda da farklılaşma olabilir. Kimi ortanca besler, kimi akşam Sefası kimi de güzel kokusuyla fesleğen.

einstein

Motivasyon nedir?

Bireyin hareketlerinin arkasında bulunan psikoloji dilinde güdü adı verilen güçtür. Davranışa enerji sağlayan organizmanın içindeki ve çevredeki güçler olarak tanımlanır. Motivasyon halk dilinde gaz vermek, nlp kültüründe yapabilme azmidir. Her ateş kendiliğinden başlamaz. Bazen ocaktaki gazdan alev elde edebilmek için Çakmaktan kıvılcım çıkarmanız gerekir. Bu yüzden yöneticiler çalışanlarını bu gözle değerlendirmeli ve onları kendi hallerine bırakmamalıdır.

 

Motivasyonda Çeşitlilik

Bu unsurlar kuruma, sektöre, bireye ve hatta pozisyona göre değişkenlik göstermektedir. Ar.Gör. G.Nilay SERBEST yaptığı araştırmada tatmin sıralaması ile işyerinde pozisyon farklarına istinaden motivasyon sıralaması hazırlamış.

Yönetici kadrosunda güdülenme araçları ve tatmin sıralaması;

 • İşi tanımlama
 • Takdir edilme
 • Kendi halinde çalışma
 • Sorumluluk
 • Terfi
 • Ücret

Öğrenci, yeni mezun veya alt pozisyon çalışanlarda Güdülenme araçları ve tatmin sıralaması;

 • Yükselme olanakları
 • Yüksek gelir
 • Terfi etme olanakları
 • İş çeşitliliği
 • Bazı yeteneklerden yararlanma
 • Yüksek sorumluluklar

Suyu akışına bırakırsanız sadece bahçenizi sularsınız. Ama o suya baraj yaparsanız suyun enerjisinden de faydalanırsınız. Motivasyonu kurum kültürüne ilmek ilmek işlemek için en alttan en üst kademeye kadar bu bilinci oturtabilmek için tüm organizmaların sahiplenmesi gerekmektedir.

bıyık

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close