Steve Jobs ve Liderlik

Marka önderi, başarılı iş adamı veya lider olarak anılan kişilerin en büyük ortak özelliği yakaladıkları ticari başarı ve kazandıkları zülkatrilyonluk paralar.

apple_steve_jobs-465x550

Bu başarı ve paralar tesadüfen olan şeyler değil. Altyapısı muhteşem bir dizayna sahip pazarlama mucizesi yaratarak başarı kazanılıyor. Bunun için bir lider öngörüsü ve cesareti gerek. Çoğu zaman hüsran ile sonuçlanan bu tip girişimler, nadir de olsa lider doğurur.

Mesela günümüzde en büyük lider diye anılan kişi Apple markasının kurucusu Steve Jobs tur. Nedenine gelince burası biraz ilginç. Eğer mucitliğiyle ise o zaman tüm mucitler lider. Ticari başarısı ise tüm işadamları lider. Yoktan bir marka yaratmak büyük bir olay. Steve Jobs u küçümsemiyorum asla. Ama abartarak da yüceltmiyorum. Elbette Lider. Ama neden Bill Gates değil ? veya Zuckerberg değil ? Bir filozof edasıyla adına çeşitli etkinlikler düzenlemek, fikir adamı hüvviyeti kazandırıp özlü sözlerini paylaşmak (bazıları kendine ait olmayan sözler) ve hatta hayat hikayesinin içine efsanevi anekdotlar eklemek, resminin basılı olduğu tişörtler giymek…vs

ahmet-altan-steve-jobs

Sürekli ben diyen, başkasına göz açtırmayan ve hırsı iliklerine kadar işlemiş bir kişinin günümüzdeki lider kavramıyla uzak yakın ilişkisi yoktur. Hep birlikte hatırlayalım. Lider ben değil biz derdi. Biz yaptık derdi. Siz hiç Steve Jobs dan böyle bir kelam duydunuz mu? Steve Jobs muhteşem bir mucit ve Pazarlama dehası olabilir ama bu özellikleriyle bir lider değil.

Capture

Steve Jobs, ölümü sonrası markanın fanatiklerinin biraz maddi olarak kullanılmasıyla adına kitaplar yazıldı, seminerler düzenlendi. Lider bir girişimciydi. Büyüklerin kişisel bilgisayar tutmaz dediği bir dönemde öngörüsüyle bu işe yatırım yaptı ve kazandı. Kazandıkça kafasındaki çılgın fikirleri de gerçekleştirme fırsatı buldu. O bir mucit ve çok zeki bir işadamıydı. Ama halk önderi olarak adlandırılabilecek bir lider değildi. Üstün yönetim stratejileriyle çalışanlarının gözünde değerlendirilebilir mi? O konuda net bir bilgim yok. Kurum içinde monarşik bir yapı hakim. Steve Jobs büyük insan. Fakat asla bir melek veya halk önderi değil. Düşünsenize, hangi halk önderi size 2500 tl ye aldığınız telefonun bir sonraki sene işe yaramadığını düşündürüp yenisini 3500 tl ye satar?

Steve-Jobs-Sozleri-3

Steve Jobs talihsiz hastalığın pençesinden kurtulmayıp vefat ettiğinde, milenyumun teknoloji mucidi olarak tarihe ismini yazdırdı. Her ne kadar marka onunla birlikte anılsa bile, kimse büyük telefon kullanmayı istemez ve biz tek elle kullanabilesiniz diye küçük yapıyoruz mesajları da yerini piyasa ne istiyorsa onu üretme gayretine dönüştü. Artık markanın telefon ürünleri takip edilen değil de, yıllardır takip edildiği rakiplerini takip eder olmuştu.

steve

Detaylı olarak incelendiğinde halk önderi kavramı yapıştırılan ticari liderin inovasyon, mucitlik ve cesaret ile bu mertebeye ulaştığını görebiliriz.

Not: Bu yazı herhangi bir ticari amaç, reklam veya pazarlama ürünü değildir. Steve Jobs liderliğine ve kendi kurumlarımızda da benzer liderlerin varlığına işaret eden bir farkındalık çalışmasıdır.

asdasdad

Steve Jobs ve Liderlik” için 3 yorum

  1. Bu adam gerçekten bir harika, yeni nesil gençleri yetiştirebilecek kadar ders vermiş. Ancak herkes bu fırsatı değerlendirememiş henüz. Ben de kendi blogumda bununla ilgili bir şeyler yazdım, okumak isterseniz eğer.. http://kaliciseo.com/steve-jobs-sorusu/

    Liked by 1 kişi

  2. Çok değerli paylaşım. Emeğine sağlık. keyifle okudum.

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close