Ödüllü İK Uygulamaları Zirvesi

akademi34,5

 

Indense Danışmanlık firmasının düzenlediği ve insan kaynakları uygulamalarında uluslararası ödül kazanmış firmaların davet edildiği zirve 15 Ocak tarihinde Larespark Hotelde gerçekleşti.

Mesleki bilgi dağarcığımıza yeni uygulamalar ve ödül sistemleri eklenmesi açısından çok da yararlı olduğunu düşünüyorum. Ben dahil katılımcıların çoğunun, ödüllü firmalardan beklentisi yüksekti çünkü.

odull

Opet firmasında İnsan kaynakları gurup müdürü Aykut Üstün tarafından anlatılan uygulama, mobil erp programıydı. Opet ik olarak tanımlanan uygulamanın temelinde yönetim kademesinin, astları ve yapılan işe dair tüm bilgilere ulaşılabilmek var. Bu sebeple kapsamı geniş tutulmuş. Çalışanların kan gruplarından telefon numaralarına, özgeçmişlerinden tahsis edilen aracın hangi konumda olduğuna dair tüm bilgiler mevcut. Ayrıca yapılan işe veya yürütülen göreve dair güncel rapor ve toplantı notları, hatırlatıcılar da sisteme işlenmiş. Bu sayede yöneticiler kendilerine verilen tabletleri oyuncakdan ziyade işin bir parçası olarak benimseyebilmişler. Sistem öncül ve kapsamlı olduğundan dolayı da uluslararası ödüller kazanmış ve diğer firmalara danışmanlık vermeye başlamış.

Migros Perakende sektöründe ilk akademi çalışmalarına imza atan firma. Hatta mağazacılık meslek yüksek okulunun kurulumuna bizzat destek vermişler. Fakat mezunlar giyim perakendecilerini tercih etmiş =) Gülerek anlattı bu yaşananları Migros Eğitim ve Geliştirme Müdürü İlknur Kızılırmak. Migros akademi kurulmasının en temel ihtiyaç olduğuna kanaat getirmişler. Yıllık 600 yönetici ihtiyacını sektörden bulmak zor olduğu için, hem kendi ihtiyaçlarını gidermek adına hem de sektöre kalifiye yönetici istihdamı sağlamak adına böylesi bir adım atmışlar. Bu sebeple de uluslararası ödüle sahip olmuşlar.

odullll

Eczacıbaşı Holding lider gelişim programı ile ödüle layık görülmüş. Liderlik programı çok işlevsel, fakat danışmanların yurt dışından olması, Türkiye’de faaliyet gösteren kurum için büyük bir handikap. Danışmanları kendi yetiştirebilir ve yurt dışı tecrübesi için ise expat sistemi oluşturulabilir diye düşünüyorum.

Fakat sunumda dikkatimi çeken en önemli konu ödül değildi. Eczacıbaşı kariyer sitesine başvuru yapanlar bilir. Tüm koşullar eşit olduğu takdirde kadın adaylara pozitif ayrımcılık yapılacaktır ilkesi ile kadın istihdamının şahdamarı olarak gösterilen firmanın üst yönetiminde bir tane bile kadın yok. Bu, futbol takımının sahaya eksik kadroyla çıkması gibi absürt bir durum. Üst yönetimde kadın yoksa, orası eksik kalıyor. Kaldı ki pozitif ayrımcılık ilkesini benimsemiş bir kurumun böyle bir görüntü çizmesi garip. Aklıma ilk olarak “Bu ne perhiz, Bu ne lahana turşusu” atasözü geldi.

Odeabank adına Figen Karatan, çok nadir yaşanan bir gelişim öyküsünü bizlerle paylaştı. Ruhsatı ve adı olmayan bir bankanın çalışanı olarak genel müdürlük kiralamaya gittiklerinde kartvizitinin dahi olmadığını, kendilerini ifade ederken zorlandıklarını aktardı. Fakat 2.5 yıllık bir geçmişe sahip bir kurumun insan kaynakları yapısıyla ödüle uzanması çok ciddi bir başarı hikayesi. Figen hanım Stevie gümüş ödüle, ik ekibi ise bronz ödüle layık görülmüşler. Twitter notlarımda paylaştığım firmanın ilginç bir yaklaşımı ise; genel müdürün her pazartesi 15 kişilik alt kademe çalışanlarla yemek yemesiydi. Bu rutin bir şekilde her hafta tekrarlanıyor ve çalışanların içinde genel müdür dışında farklı bir yönetici bulunmuyor. Çalışanıyla aynı koridorda yürümeyen gm lerin, bayram tebriğini bile mail ile atan müdürlerin aksine, bu davranış çok hoşuma gitti. Tebrikler Odea.

Abank eğitim müdürü Bahar Mete ise zor bir konuyu başardıklarını ve bu sayede ödül aldıklarını anlattı. Konu Eğitimi ölçmek. Yani bilindik adıyla eğitimin roi si. Bunun için bir çok sistemi birleştirdiklerini ve ölçümün yüzde 95 oranında doğruluk payına sahip olduğunu aktardı. Başlangıçta alınan katsayıların nedenini açıklayamasa da eğitimi ölçme konusunda atılan bu cesurca adımı tebrik ediyorum.odu

Çelikel Aluminyum üstyönetiminden Feyzullah Bayar, firmasının aldığı ISO 26000 belgesi hakkında bir panelde konuştu. Bir mavi yaka ik sı hayalim olduğu için sorularımı kendisine ilettim. Mobinge dair etik kurulunun faaliyet gösterdiği ve alt kademenin iletişim için birebir cep telefonlarını kullanabildiklerini iletti. Ayrıca sendikanın olmadığını ve sendika olan bir şirketten bile daha fazla mutlu çalışan oranı yakaladıklarını dile getirdi. Kurdukları fabrikanın ülkenin en gelişmiş fabrikalarından olduğu ve yatırımın odağında büyük çoğunlukta çalışanın olduğunu anlattı. Bu tip mavi yaka hareketlerine daha çok ihtiyacımız var. Böyle düşünen ve yatırımını bu yönde yapan firmaların artması temennisiyle.

Zirve yazımda ağırlıklı olarak yeniliklere ve ödül sistemlerine değindim. Bu zirvede beni davet eden İndense ailesine ve sorularıma bıkmadan cevap veren firma temsilcilerine teşekkür ederim.

#BuBıyığaGüven

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close