Yurt Dışı İş Tecrübesi ve Mülakat Süreçleri

akademi34,5

İster expat olarak, isterseniz de staj için yurt dışı iş deneyimi fikri bir çok kişinin hayallerini süslemektedir. Yurt dışı iş deneyiminin avantajları iş hayatınızda yıllarca hissedebileceğiniz bir uçan halı macerasına dönüşür. Hem dil gelişimi, hem de kültürel çeşitlilik için bu denli bir iş deneyimi size güzel fırsatlar aralar.

Yabancı bir ülkeye gitmek ve çalışmak tabii ki belirli bir sorumluluk gerektiriyor. Bu sorumlulukları göğüslemek de bireyin kendi kariyerine yapacağı yatırımın büyüklüğüyle eş değer. Bunu göze alarak çıkacağınız yabancı menşeli deneyim yolcuğu öncesinde de bazı hazırlıklar yapmanız gerekiyor. Ayrıca bir çok uluslararası firma çalışanlarını tepe yönetimine terfi ettirmek için yurt dışı deneyimi şart koşuyor. Bu koşulda kariyerinizde yükselmek için yurt dışı deneyimine ihtiyaç duyabiliyorsunuz.

baby-on-phone
İngilizce Mülakatta Kendinizi Çaresiz Hissetmeyin

İngilizce Telefon Mülakatı

Mülakatın her türlüsü insanı zorlarken, bir de ingilizce olanına tabi tutulacaksınız. Sırf mülakat korkusu, hatta ingilizce mülakat söz konusu olduğu için pek çok kişi yurt dışı çalışma hayallerini ertelemiştir. Telefon ile yapılan mülakatlar özellikle mesafe ve masraflar açısından 2 taraf için de bir avantajdır. Tabi adaysanız ve yabancı dilde mülakata girecekseniz bunun vermiş olduğu bir gerginlik olacaktır haliyle. İngilizce mülakat konusunda oldukça iyi hazırlanmanız gerekmektedir.

Hatasız CV

Ayrıca CV niz ile ilgili bazı ipuçlarına ihtiyacınız var. Genel efsaneye göre cv ler 6 saniyede incelenir. Fakat bu her pozisyon ve her kurum için geçerli değildir. Hatta çoğunda böyle bir durum yoktur. Çok firmanın katıldığı gerçek araştırmalara göre ortalama olarak bir cv incelemesi yaklaşık 1 dakikadan az sürmektedir. Bu sizin pozisyonunuz, deneyimleriniz ve başvurduğunuz kurum işe alım sorumlusunun işin ehli olmasıyla doğrudan alakalıdır. Bu süre içerisinde kontrol edilen cv nizde hatalı veya yanlış yazılmış bilgilerin olmaması gerekiyor. Dolayısıyla cv niz hakkında da profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Bu konu hakkında 8 ülkede bulunan dil okullarıyla uzmanlaşan Amerikalı kuruluş Kaplan International English akademik kadrosu ve insan kaynakları profesyonelleriyle ortak bir çalışma gerçekleştirmiş. Bu çalışmalar çerçevesinde çok kapsamlı bir Uluslarlarası Kariyer Klavuzu ortaya çıkmış. Klavuzu incelediğimde pek çok konuda detay barındıran, yarı bülten veya sektörel dergi formunda donanımlı bir argümanla karşılaştım. Açıkçası bu konuya çok önem sarfedilmiş ve aday geri bildirimleri alınarak hazırlanmış olduğu belli.

ikamatoru hire you
İngilizce Mülakatından Sonra

Klavuzda ayrıca aşağıdaki başlıklarda da çeşitli öneriler ve uzman görüşleri sunulmaktadır.

  • Sıklıkla sorulan telefon mülakatı soruları ve ipuçları
  • Stajın faydaları nelerdir ve nasıl staj yapabilirim?
  • Uluslararası şirketlerin aradığı en önemli mesleki nitelikler nelerdir?
  • İş ararken faydalı olacak 10 ipucu
  • İngilizce CV yazmak
  • İngilizcede iş terimlerinin kısaltılması
  • CV’nize uluslararası bir iş tecrübesi eklemenizin faydaları
  • Kapak yazısı yazarken strese girmeyin
  • İngilizce yeterlilik sınavı seçimi
  • İngilizce dil seviyeleri kılavuzu

Söz konusu Uluslararası Kariyer Klavuzunu edinmek için buraya tıklayıp ilgili sayfadaki formu doldurmanız gerekmektedir.

#BuBıyığaGüven

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close