Burçlarla İşe Alım

İş dünyasında çeşitli arkadaşlarla sohbetler etmenin en faydalı tarafı yeni şeyler öğrenmek. Bazen iyi bazen kötü vakalar ile karşılaşabiliyoruz. Başımızdan geçen veya birinin başından geçmiş bir olayı üzüntüyle karşılayabiliyoruz. Burçlarla işe alım ise duyduğum en korkunç şeylerden biridir. Bilim adı altında bilimle uzak yakın ilişiği olmayan bir konunun, işe alımda kullanılması tamamen zırvalık.

Astronomi bir bilimdir. Astroloji değil!

İşe alımcının adayları dış görünüşüne, okuluna, memleketine ve hatta oje rengine göre bile elediğini duyuyor ve üzülüyoruz. Pozisyonun yetkinliğine bakması gereken işe alımcının, gereksiz yerlere bakarak adayları elemesi hem iş dünyasına, hem ik mesleğine, hem de insanlığa ters düşüyor. Bunlar yetmez gibi her geçen gün yeni vakalarla karşılaşıyoruz. Yaklaşık 2 hafta önce duyduğum ve bu süreçte incelediğimde sıkça meydana geldiğini gözlemlediğim burçlarla işe alım yapma hadisesi var. Bana göre tam bir rezalet. Hem mesleğe hem de iş dünyasına verilen zararı düşünemiyorum.

burc-yorumlariyla işe alım

Burçlarla işe alım yapma

Muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Bu kişilerin sahip oldukları tek yetkinlik sadece bir saçmalıktan ibaret. İşe alım konusunda yapılan bilimsel çalışmaları, değerlendirme merkezlerini hatta kişilik envanterini hiçe sayan bu kişiler, rezil bir buluşa imza atıp astrolojiyi kullanıyorlar. Utanmayıp, aksine bununla da gurur duyuyorlar. İşlem gayet basit. Hangi burç, hangi burçla uyum içinde? Eğer bu algoritmayla işe alım yapılırsa o kadar büyük maliyetlere, personele ve bilime gerek kalmayacak. Orta çağ zihniyetiyle insan kaynakları departmanı yönetilmesi, hem şirkete, hem çalışanlara hem de bu uygulamaya takılıp sırf başka burçlardan olduğu için elenen çalışanlara zarar veriyor.

Hangi Patron Hangi Burçtan?

İş ilanı yayınlayan sitelerden dev hizmet. Hangi patron hangi burçtan? Patronunuzu burcuna göre seçin. Mesela şöyle ibareler de çıkmalı.

 • Ali bey bu ilana başvuramazsınız! Çünkü o şirket su gurubu adaylar arıyor. Siz ateş gurubusunuz ve su ile ateş anlaşamaz!
 • İk müdürü yengeç burcu olduğu için ona direk mail atmanız daha faydalı olacaktır. Toplu başvurulara özen vermez! Düşünsenize ne iyi olurdu?
 • İlan kriterlerinden birisi de secret kitabını okumuş olmak. Bakın artık her şey çok kolay hale geldi.
 • Tebrikler ilk elemeden geçtiniz. Bir sonraki görüşmeniz şirketimizin uzman medyumu tarafından gerçekleştirilecektir.

burçlarla işe alım falcı küresi

Kadrolu Falcı İstihdamı

Burçlarla işe alım yapan bazı kurumlarda bir sonraki aşama falcı yorumu. Malum işe alım süreçlerini burçlara göre yapıyorsunuz bari şirkette kadrolu bir de falcı istihdam edin. Ay içerisinde belirli günlerde fal baktırıp ona göre şirketin stratejilerini belirleyin. Performans karnesi yerine Tarot kartları kullanılsın. Hatta çalışanların bazı kişisel bilgileri alınarak falcıya yorumlatılıyor. Falcının inisiyatifleri doğrultusunda nasıl bir çalışan olduğu öğreniliyor. Tarot kartlarından varılan sonuca göre çalışanların terfisi ve hatta maaş zammı bile belirleniyor. Yani kurum kültürü denilen şey bir falcının küresinden ibaret. Kimin eğitime ihtiyacı var? Kime zam yapılmalı? Kimi işten çıkaralım? İşte bunlar için tek şeye ihtiyacınız var; bir fincan kahve! Baştan söyleyeyim At murattır. Balık kısmet. Göz çıktıysa parmağınla yoket. Fincanı kaldırırken kahve sıçrarsa gökten para yağacak o yüzden hedefe asılmana gerek yok. Merhaba sevgili patronum ben zam isteyecektim. Çünkü günlük burç yorumumda başaklara para gelecceği yazıyordu =(

Bu yazıda uygulamaları bahsedilen kurumlar tamamen gerçektir. Maalesef hayal ürünü değil. Bu zavallı düşünce sahibi kişilerin mesleğin haysiyetini düşürdükleri yetmiyor gibi üstüne uzmanlık üreterek başkalarını da bu şekilde yetiştirmektedir. Sonuç olarak: Kötü ik ve bu yüzden hakkı yenen adaylar ve batan şirketler.

Not: Bilimsel olarak kullanılan astronomi metodları kastetmiyorum! Sadece her hangi bir yetkinliği olmayan kişilerin birkaç burç yorumuna dayanarak bu işi yapacağını düşünmesine karşıyım!

Burçlarla İşe Alım” için 3 yorum

 1. Buraya bir bakın ve başıma gelenleri öğrenin..

  http://mulakat-gunlukleri.blogspot.com.tr/

  Beğen

 2. Miray Ertuğrul 02 Haziran 2015 — 12:41

  Astroloji ve İnsan Kaynakları alanında uzun yıllar eğitim almış biri olarak yazınızdaki bilgi yetersizliğini görerek hayrete düştüm. Sadece burçlara göre kişileri işe almak yetersizdir, haklısınız. Ancak orta çağ döneminden geldiğini ve günümüz modern ik sektörüne uygun olmadığını düşündüğünüz alan, Avrupada tüm şirketlerin çok önem verdiği bir birleşimdir. Konuyla ilgili detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. İk’da bize öğretilen kişilerin yeteneklerine ve becerilerine uygun departmana yerleştirmek, personel devir oranını minimuma düşürmektir. Bu noktada Astroloji bu saydığım yeteneklerin net bir şekilde belirlenmesine, kişilik envanteri gibi testlere gerek kalmadan kişinin, o pozisyona ve şirkete uygun olup olmadığını saptayabilmektedir. Ancak bu bahsettiğim olgu, sadece kişinin güneş burcuyla yapılamaz. Adayın doğum bilgilerinin ve şirketin kuruluş tarihinin elimizde olması gerekir. Bence alışın bu yeniliklere, daha fazla okuyun araştırın, sorgulayın. Yeni nesil bu teknikleri güzel bir şekilde iş hayatına sokarak yapılmamış olana yapacak ve Avrupa gelişmişliğine yaklaşacak… 😉

  Beğen

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Miray hanım.

   Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close