İnsan Kaynaklarının Yüz Karaları

akademi34,5

İş dünyasında çeşitli arkadaşlarla sohbetler etmenin en faydalı tarafı yeni şeyler öğrenmek. Bazen iyi bazen kötü vakalar ile karşılaşabiliyoruz. Başımızdan geçen veya birinin başından geçmiş bir olayı üzüntüyle karşılayabiliyoruz.

 

İşe alım yapan çalışanın adayları dış görünüşüne, okuluna, memleketine ve hatta oje rengine göre bile elediğini duyuyor ve üzülüyoruz. Pozisyonun yetkinliğine bakması gereken işe alımcının, gereksiz yerlere bakarak adayları elemesi hem iş dünyasına, hem ik mesleğine, hem de insanlığa ters düşüyor. Bunlar yetmez gibi her geçen gün yeni vakalarla karşılaşıyoruz.

 

ikamatoru-burc-yorumu

 

 

Yaklaşık 2 hafta önce duyduğum ve bu süreçte incelediğimde sıkça meydana geldiğini gözlemlediğim bir vaka var. Bana göre tam bir rezalet. İnsan kaynakları mesleğinin yüz karaları. Hem mesleğe hem de iş dünyasına verilen zararı düşünemiyorum.

 

Burçlara göre işe alım yapma
Muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Bu kişilerin sahip oldukları tek yetkinlik sadece bir saçmalıktan ibaret. İşe alım konusunda yapılan bilimsel çalışmaları, değerlendirme merkezlerini hatta kişilik envanterini hiçe sayan bu kişiler rezil bir buluşa imza atıp astrolojiyi kullanıyorlar. Utanmayıp, aksine bununla da gurur duyuyorlar. İşlem gayet basit. Hangi burç, hangi burçla uyum içinde? Eğer bu algoritmayla işe alım yapılırsa o kadar büyük maliyetlere, personele ve bilime gerek kalmayacak. Orta çağ zihniyetiyle insan kaynakları departmanı yönetilmesi, hem şirkete, hem çalışanlara hem de bu uygulamaya takılıp sırf başka burçlardan olduğu için elenen çalışanlara zarar veriyor.

 

ikamator-falcı-küresi

 

 

Performans karnesi yerine Tarot kartları 
Burçlarla işe alım yapan bazı kurumlarda bir sonraki aşama falcı yorumu. Burcu uyan kişi bazı kişisel bilgileri alınarak falcıya yorumlatılıyor. Falcının inisiyatifleri doğrultusunda nasıl bir çalışan olacağı öğreniliyor. Tarif kartlarından varılan sonuca göre çalışanların terfisi ve hatta maaş zammı bile belirleniyor. Yani kurum kültürü denilen şey bir falcının küresinden ibaret.
Bu yazıda uygulamaları bahsedilen kurumlar tamamen gerçektir. Maalesef hayal ürünü değil. Bu zavallı düşünce sahibi kişilerin mesleğin haysiyetini düşürdükleri yetmiyor gibi üstüne uzmanlık üreterek başkalarını da bu şekilde yetiştirmektedir.

#BuBıyığaGüven

İnsan Kaynaklarının Yüz Karaları” için 3 yorum

 1. Buraya bir bakın ve başıma gelenleri öğrenin..

  http://mulakat-gunlukleri.blogspot.com.tr/

  Beğen

 2. Miray Ertuğrul 02 Haziran 2015 — 12:41

  Astroloji ve İnsan Kaynakları alanında uzun yıllar eğitim almış biri olarak yazınızdaki bilgi yetersizliğini görerek hayrete düştüm. Sadece burçlara göre kişileri işe almak yetersizdir, haklısınız. Ancak orta çağ döneminden geldiğini ve günümüz modern ik sektörüne uygun olmadığını düşündüğünüz alan, Avrupada tüm şirketlerin çok önem verdiği bir birleşimdir. Konuyla ilgili detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. İk’da bize öğretilen kişilerin yeteneklerine ve becerilerine uygun departmana yerleştirmek, personel devir oranını minimuma düşürmektir. Bu noktada Astroloji bu saydığım yeteneklerin net bir şekilde belirlenmesine, kişilik envanteri gibi testlere gerek kalmadan kişinin, o pozisyona ve şirkete uygun olup olmadığını saptayabilmektedir. Ancak bu bahsettiğim olgu, sadece kişinin güneş burcuyla yapılamaz. Adayın doğum bilgilerinin ve şirketin kuruluş tarihinin elimizde olması gerekir. Bence alışın bu yeniliklere, daha fazla okuyun araştırın, sorgulayın. Yeni nesil bu teknikleri güzel bir şekilde iş hayatına sokarak yapılmamış olana yapacak ve Avrupa gelişmişliğine yaklaşacak… 😉

  Beğen

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Miray hanım.

   Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close