Kurumlar Geçicidir Kişiler Baki

Yıllarca Facebook ve Linkedin da popüler paylaşım olan, hatta çalıştığımız kurumda blöf yapan yöneticilerin sık kullandığı “Kişiler geçicidir, kurumlar baki” sözü çoktan öldü. Birisinin çıkıp da bu sözün üzerine toprak atması gerekiyordu. Onu da bu yazıyla ben yapıyorum. Bakalım öyle mi?

yana-taşındık-şaka-şaka-battık-biz_210284
Şirketlerin çoğu hızla kapanıyor

Bu konuyla ilgili çeşitli gözlem ve deneyimlerim arttıkça o meşhur sözün aksine olaylarla karşılaşıyorum. Gerek dünya devi, gerekse de küçük bir şirketlerin faaliyet süreleri ve popülerliği az oluyor. Herkes 145 yıllık Kurukahveci Mehmed Efendi değil tabi.

Bu konuda elimde istatistiksel bilgi olması için web tabanlı yaptığım araştırmada karşıma düşündüğümden daha az süreler çıktı. Özellikle internet girişimciliğinin popüler olduğu bu dönemlerde bazı şirketler yılını dolduramıyor. Bazı şirketler ise 5. yıl dönümünü zor görüyor. Hal böyle olunca kurumların ömrüne karşı kişiler haklı bir üstünlük elde ediyor.

2007 Dünya Bankası verileri (Capital dergisinden alıntı)

Bütün dünyada şirketlerin yaşam süresi kısalıyor. Süre Almanya’da 18, Fransa’da ise 9 yıla kadar indi. Türkiye’de ise işletmelerin yüzde 80’i 5’inci yılına, yüzde 96’sı 10’uncu yılına ulaşamıyor. 2014 Ankara Ticaret Odasının yaptığı çalışmaya göre, ülkemizde şirketlerin ortalama ömrü 12 yıl.

 

Kişiler kurumların aksine daha uzun süre iş dünyasında

Şimdi gelelim o meşhur paylaşımda “geçici” olarak adlandırılan kişilere. Ortalama bir kişinin çalışma süresi 40 yıl. Yani Fortune 500 listesindeki şirket ortalamasında. Bu sebeple kurumun çalışana bakışı biraz daha farklı olmalı. Farklı olan kurumlar yaşamaya ve üretmeye devam ediyor.

Kurumların ömürlerini başındaki patronların davranışları belirliyor. Bu sebeple çalışan ve müşteri bazında yapılan hatalar patronun seyir defterini kısaltıyor.

aa1
İnsana yatırım yapmayan kurumların sonu

Çalışan tarafından bakıldığında işin rengi değişiyor. Kurumlar kapansa da bizler çalışmaya devam edeceğiz. Belki bir çok kurumda çalışıp iş hayatımızı zenginleştireceğiz. Kim bilir? Çalıştığımız ilk kurumda emekli olma şansımız da var. Bunlar birçok etmenin dahil olduğu konular. Yani içerisinde insan olan tüm süreçler planlandığı gibi gitmeyebilir.

Siz siz olun kurumlara bağlanmayın. İlla bağlanmak istiyorsanız kendinize ve gelişiminize bağlanın.

#BuBıyığaGüven

Kurumlar Geçicidir Kişiler Baki” için bir yorum

  1. Mustafa Kemal 12 Mayıs 2015 — 22:25

    Japon kurumlarının yaşam süreleri asırları buluyor diye okumuştum. Kültür olarak çok benzerliklerimiz var, bu benzerliği fırsata çevirmek gerekli diye düşünüyorum. Yönetim şekilleri olsun, çalışan bağlılığı olsun her açıdan incelenmesi mutlaka bir artı sağlayacaktır.

    Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close