Gemi Batarken İlk Kim Atlar?

Bu yazımda bir meşhur sözü işlemek istedim. Gemi batarken önce kim atlar? Genelde halk arasında verilen cevap farelerdir. Son atlayan ise kaptan olur.

Peki ya gerçekte böyle midir?

Aslında işin özü biraz farklıdır. Metaforsa, metafor. Gerçeklikse, gerçeklik. Gemi batarken ilk yüzme bilenler atlar. Bu sözü geçtiğimiz yıl Peryön kongrede bir konuşmacıdan duymuştum. (affına sığınarak konuşmacıyı hatırlayamadım) Söz o kadar güzel ki. İçinde derin bir anlam yatıyor.

original
Batmaz denilen Titanic bile battı!

Gemi batarken en son yüzme bilmeyenler ve kendine güvenemeyenler atlıyor. Bu gerçekliği kurumlara uyarlarsak, kurumun geleceğini görmeyenler veya ilerleyişini beğenmeyenler ayrılırlar. Bir nevi gemi batmadan denize atlıyorlar. Öyle öngörülü kişiler de var ki, geminin batacağını anlamakla kalmıyor başka bir gemi buluyorlar denize düşmeden başka geminin güvertesine iniyorlar.

Gemilerden kastım kurumlar. Kurumların ömürleriyle ilgili yazımda detaylarına girmiştim. Kurumlar geçici, kişilerin kariyerleri baki diye. Kurum batar unutulur. Çalışan gider namı büyür.

Her sene kariyer dergilerinde transfer haberleri okuruz. Vay be bu adam gittiğine göre kurum bitmiş demektir. gibi yorumlar üretir veya duyarız. Aslında öyledir. Bir kişi giderse tüm prensipleri, iş yapışı, fikirleri ve hatta öngörüleri gider. Yerine gelen aynı kalitede değilse kurum kaybeder. İşte onlar çoğu kişinin görmek istemediği buz dağını görenler. Ne gemiler battı bu sularda. Batmaz demeyin, Şansınızı deneyin!

Suya dalanlar
Sona kalırsan seçilme şansın azalır!

Siz siz olun geminin çatlama sesini duyarsanız hemen atlayın denize. Eğer başka bir gemi bulabiliyorsanız ona atlayın. Batan gemiden önce yüzme bilenler ve kendine güvenenler atlar. Sona kalan hezimet yaşar. Unutmayın batan geminin malları ucuza gider. Siz batmadan atlayın!

#BuBıyığaGüven

Gemi Batarken İlk Kim Atlar?” için 4 yorum

 1. Doğan Hidayet 10 Şubat 2016 — 19:47

  Bir gurup mülakatında tartışma sorusu olarak en güzel ne olabilir.=?

  Beğen

  1. alicevatunsal 10 Şubat 2016 — 21:34

   Başvurulan şirketin şuan vermediği hizmet veya üretmediği bir ürünü üretmeye kalksa bu ne olurdu? böyle bir soru olabilir. Burada gelen cevaplardan, fikirlerden ve davranışlardan vizyon sorgulaması yapılabilir.

   Beğen

 2. Doğan Hidayet 10 Şubat 2016 — 23:27

  Bir ilaç firması ve grup mülakatında bu gemi olayını tartıştırılmış belki benim giriceğim mülakattada bu gemi sorusu olabilir.. veya başka bilcemicem ve ayrıca birebir mülakattada satış yapılması istenmiş bu gemi olayında nasıl cevaplar vermemiz gerekir ve satış mülakatı için tavsiyeleriniz nelerdir. İlginiz için çok teşekkür ederim …bir önceki yorumumda eksik yazmışım

  Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close