30 Yıllık İşsizlik

İşsizlik neydi? İş aradığı halde bulamamaktı. Peki bir kişi 30 yıl boyunca işsiz olabilir mi? Olur. Mümkündür. Bu kulaklar şahit oldu. Bu konuya geçmeden önce işsizlik konusuna değineyim.

Kariyer piramidinin ilk basamağında para kazanma isteği vardır.

Bu isteği gerçekleştirmek için bir işe girer veya bir iş icra ederiz.

Ev hanımı, öğrenci, çocuk veya emekli değilsek çalışma zorunluluğumuz bulunuyor.

İşsizlik, ekonomik boyutunun yanı sıra sosyal anlamda da gerekliliktir.

işsizlik
İşkur Umut Kuyruğu

İşsiz mi? Yoksa Tembel mi?

Peki yetişkin ve çeşitli sorumlulukları bulunan bir kişi neden çalışmaz? 30 yıl boyunca nasıl işsiz olabilir? Bahsettiğim örnekteki kişi evli ve 2 çocuk sahibi bir baba. Bu kişi çalıştığı şirket kapanınca işsiz kalmış. Arayışları da karşılıksız çıkmış. Çünkü yaşadığı yerdeki iş imkanları yetersizmiş. Ardından devlet yardımıyla geçinmeyi tercih etmiş. Eğer bulunduğu yerde iş bulamadıysa başka bir yerde iş aramalıydı. Bulana kadar araştırmalı ve iş bulduğu yere yerleşmeliydi. Fakat o yapılmaması gerekeni yaparak tembelliği seçti. Buna da bir bahane olarak işsizliği gösterdi. Şimdi o hem işsiz, hem çocukları yetişkin olduğu için çocuk yardım parası sona ermiş, hem de kirada oturduğu evinden çıkarılmak isteniyor.

İşsizlik konusunda çeşitli vakalar duymuş, görmüş ve hatta deneyimlemiştim. Fakat çok uç örneklerle karşılaşınca insanların farklı beklentilerini de öğreniyorum. Bu örnekte olduğu gibi çevrenizde çeşitli işsizlik durumları olabilir. Bunun dışında gerçek manada işsizlik vakaları olabilir. Aktif olarak iş arayan, elini güçlendirmek için çeşitli kurs ve seminerlere giden ve istemese de mesleğini değiştirmek zorunda olanlar. İşte en önemli sorun bu kişilerde.

40005_20101024004222
Antakya Uzun Çarşıdan İlginç İş İlanı

İşsizlik yok. İş beğenmeme var!

Sevgili İşe alımcı arkadaşım. Hani sürekli aradığın adayı bulamıyorsun ya. O pozisyonu kapatamıyorsun ya. İşte o zaman İşsizlik yok. İş beğenmeme var. diye hayıflanıyorsun. Aslında işsizlik diye bir şey var. İş beğenmeme elbette olacak. Kim işinden memnun ki? İş var ama çalışacak adam bulamıyoruz diyenler kendi işlerinden ne kadar memnun?

yağmur

Yağmurda koşmak zorunda olursanız onları da anlayabilirsiniz. Hem işsiz hem de iş beğenmiyor dediğiniz kişinin yerine koyun kendinizi. Siz olsanız sevmediğiniz, istemediğiniz bir işte düşük ücretle ve fazla süreyle çalışır mıydınız? En azından direnebildiği son mülakata kadar mevcut işleri reddedecek ve kendi işini bulamazsa mecburen istemediği bir işte çalışacaktır. O zaman da vay efendim neden isteksiz, vay efendim nerede çalışan bağlılığı demeyelim.

Çabaladığı halde iş bulamayanlara karşı daha duyarlı olun. Bir gün o koltukta işe burnunu çeviren aday siz olabilirsiniz!

#BuBıyığaGüven

30 Yıllık İşsizlik” için 5 yorum

 1. Danışmanlık yaptığım yerlerde gözlemlerimde, iş sahipleri adam bulamamaktan şikayetçi. Ancak asgari Ücret veriliyor, mesailer verilmiyor, kendi olanakları ile gelsin istiyorlar, vardiyada var. Yol parası, daha fazla Kıyafet, ayakkabı ihtiyacı derken Çalışmaya değmiyor. Yasal haklarını ( hafta sonu mesaileri vb) tam olarak ödeseler Çalışacak adam bulabilirler diye düşünüyorum.

  Beğen

  1. Yorumunuzda zaten sebebini belirtmişsiniz. Eksik veya hakkaniyetsiz koşullarla çalışan bulamamak diye bir gerçeklik var. Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim Şeyma hanım.

   Beğen

 2. Olayın o kadar çok iş tarafındayız ki bazen işin olmadığı tarafı unutuyoruz.

  Tembel mi, şansız mı bilemem ama bildiğim bir şey var. Para kazanmayı gerçekten isteyen, mutlaka bir şekilde kazanıyor.

  Beğen

  1. Farklı bakış açısı olmadan empati yaptığımızı sanıyor da olabiliriz. Şans faktörünün bu kadar sene uğramamış olması düşündürücü. Kaldı ki o kişi iş yok diyip işin içinden çıkmış. Başka yerlere gitmeyi oralarda iş aramayı denememiş. Benim nazarımda tembellik ağır basıyor. Yorumun için ayrıca teşekkür ederim Yaşın.

   Beğen

 3. Mustafa Uzmaner 02 Temmuz 2015 — 12:46

  Sevgili dostlarım yazdıklarınızı okudum her yazan kendi doğrusunu yazmış. Türkiye öyle bir hal almış kı her çalışan yerinden korkuyor,öyle bir yer almış ki iş alımı yapan insan kaynakları uzmanı kendini hiç işsiz kalmayacakmış gibi düşünmüyor aşalayıcı tavırlar bigisiz hareketler,küstah bakışlar,bunun yanında işe alan yönetici kendinden çok bilgili ve eğitimliyi ,kurumunun faydası olacagını bildiği halde yerinden korktugu için işe almıyor.bilgisi az ve ucuz çalışan tercih ediliyor. Soma lar oluşuyor kazanlar patlıyor.iş kazaları zararlar vb.
  Uzun yılar yönetici olarak birçok iyi kurumda görev yaptım yaşım 45 Çalışma ekonomisi lisans, Kalite yönetimi Yüksek Lisans yaptım.çalışma verimliliği , üretimde ve hizmette kalite uzmanlık alanım 30 aydır işsizim .İŞ beyenmiyor degilim öyle fiyatlar veriyorlarki. emin olun o kurumda çalışan vasıfsız işçi o parayı alıyordur. Bende verilen Maaş teklifini duyunca işletmenizde temizlikçi çaycı olarak çalışmak istiyorum o fiyatın karşılıgı o emin olun çalışacam işi asla aşagı görmem roler vardır biri genel müdürdür diyeri temizlikçi fark yoktur aslında sadece uzmanlık alanları farklı… Çoğu iş görüşmelerinde iş veren tarafı bozuluyor masyı terkedenler oluyor. Biraz daha bekleyelim bakalım iş yoksa sevdiğimiz ülkemizde gitmek şart oldu, insana değer veren başka ülkelere.. Evet dostlar suç bendemi…

  Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close