Cv de Selfie Olur mu?

Ülkemizde özgeçmişlerde fotoğraf gerekiyor. Ülkemizde diyorum çünkü bazı ülkelerde cv de fotoğraf istemek yasak veya uygun bulunmuyor. Genelde fotoğraf üzerinden yorumda bulunma veya ırkçılık gibi konular olduğu için fotoğraf kullanılmıyor. Bizde durum daha farklı. Yani fotoğrafsız cv ler direk çöpe atılıyor. Mülakata gelse fark yaratabilecek adaylar buna benzer teknik sebeplerden dolayı basitçe elenebiliyor.

en-guzel-15-selfie-pozu.13
Arkadaşlarınızla çekildiğiniz selfie leri cv ye koymayın

Konsolos değiliz ik cıyız!
Fotoğraflar için de farklı bir tavır takınıyoruz. Mesela erkeklerde takım elbisesiz vesikalık fotolar ciddiyetsiz bulunuyor. tek profilden doğrudan bakış, ve ciddi bir surat isteniyor. Yan profilden olan fotoları bile şiddetle eleştirenler var. Vize vermiyoruz! Konsolosluk çalışanı değiliz. Sadece şirketimizdeki açık pozisyona bir çalışan katmaya çalışıyoruz. Abartmaya gerek yok. Eğer kişiyi vitrin mankeni olarak çalıştırmayacaksak bu kadar vesikalık takıntısına gerek yok. Nerede kaldı yetkinlikler, pozisyonun gerekleri? Sırf fotoğraf yüzünden potansiyel yeteneği avcumuzda buruşturup çöpe mi atacağız?

 

Selfie li Cv
Geçtiğimiz günlerde bir ik cı arkadaşım twitterdan eline gelen cv de selfie fotoğraf olduğunu yazmış. İlginç bir durum. Peki neden olmasın? Bence olur. Hatta olmalı. Standart vesikalık istediğimiz adaydan yaratıcı fikirler mi bekliyoruz? Eğer çalışanı takım elbise ve o ciddi suratla çalıştıracaksan, standart vesikalığı isteyebilirsin. Ama rahat ve esnek bir ortam vadediyorsan, kurum kültürüne aile olgusunu işlediysen o vesikalık ciddi kaçar. Saç, sakal, kıyafet serbestse ve enerjik bir yapınız varsa, çalışanlardan yaratıcı olmalarını bekliyorsanız işte o zaman selfie çekilmiş cv yi özellikle istemelisiniz. Cv de fotoğraf kullanılmasının amacı kişiye dair bazı bilgiler vermekse eğer, ömründe sadece 2 düğünde takim elbise giymiş birini o fotoğraftan tanıyamayacağınızı bilmeniz gerekir. Ayrıca sırf özgeçmişe koymak için vesikalık fotoğraf çekinmek istemeyen bir nesile mensup olduğunuzu da unutmayın!

Best_ever_selfie_2014_Oscars_ellen_hashslush_cover
2014 yılının en meşhur selfiesi

Gülümseyen CV
Selfie olur dedik ama bir ölçüsü olmalı. Yani nişan veya düğün fotosu, arkadaşlarıyla çekildiği fotoğrafı koyanları da gördü bu gözler. İnanılmaz fotoğrafları cv ye ekleyen binlerce kişi olsa da bu risk alınmalı ve fotoğraflarda selfie istenmeli. Mesela yüzünü belli eden, özellikle gülümseyen bir fotoğraf olması daha samimi.

Bu öneri bir çok firma tarafından kullanılacak. Yeni nesil cv ler infografik gibi farklı ve net olacak. Bu dönüşüm içinde yer alanlar yani sadece yetkinlik bazlı kriterleri gözeten kurumların daha çok adaya ulaşma şansı olacak. Yeni kuşağın beklentilerini görmezden mi geleceğiz? Yoksa kuralları günün şartlarına göre güncelleyecek miyiz? Yenilikleri kovalayan ve kendini güncelleyen yapılar başkalarına da ilham oluyor.

selfieıasndas

#BuBıyığaGüven

Cv de Selfie Olur mu?” için 7 yorum

 1. Bence öz güven patlamasi olarak algilanmali ve cv yirtilip atilmadan davet edilmeli olumlu yönde değerlendirme yapilirsa belki aradigimi kan o pozu veren insan olabilir.

  Beğen

 2. Güzel bir yazı dizisi herkesin okuması gerek bence

  Beğen

 3. güzel bir yazı dizisi beence

  Beğen

 4. Selfieli cv abartının da üzerinde olur. İK uzmanlarına soruyorum, Sen adayı daha önceden gördün mü? Cevabın hayır ise o selfiede bulunanların hangisini ise alacaksın.?

  Beğen

 5. Ali Cevat Bey,

  Paylaşımınız için teşekkürler. Kesinlikle başvurulan pozisyona ya da şirket profiline göre fotoğraf ve cv formatının uygun düzenlenmesi gerekli.

  Selfie mi? Neden olmasın. Linkedin üzerinde takım elbiseli, bir konferansta ya da bir sunumda çekilmiş fotoğraflar var. Bence gerçekten yaratıcı, değişime açık, uyum sağlayan bir profil sergiliyorlar.

  Biz İK cıların bakış açılarını değiştirmemiz lazım. O olmaz bu olmaz diye diye neler neler kaçırdık..

  Saygılar,

  Beğen

  1. alicevatunsal 12 Kasım 2015 — 00:21

   Şirin hanım, Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle haklısınız. Yeniliklere açık olmaz ve dogmatik kurallara devam edersek yeni nesil lafı etmeyi unutalım. Yeni nesile gidilecekse onların istediği gibi gidilir.

   Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close