Eyvah, İşe Geç Kaldım

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Kurumsal hayatın en acı veren yanı hiç şüphesiz sabah erken kalkmak. Çoğu çalışanın “ameliyat yerine vurmanın” metaforudur.

 

Gece Yatmaz, Sabah Kalkmaz
Her sabah alarmı sustururken atasözü haline gelen, bugün erken yatacağım diyebilmektir. Oysa gerçekte hiç uygulanmaz. Gece hep geç yatılır. Kimi dışarı çıkmıştır. Kimi konsol oyunu oynar. Kimi internette gezinirken, kimi de film izler. Elbet herkesin gece yapılacak çok önemli işleri bulunur. Sonuç hep aynıdır. Sabah kabir azabı olur.

 

97CB2BADE60171DE61928FBEAD637209
Sabahları erken kalkınca ben

Uykudan Uyanmış Gözleri Mahmur
Malum kimse uykusunu alamadığı için sabah şiş gözler ile uyanır. Kadınlar sabah makyaj yapma fırsatı bulursa şahane. Hoop hiç uykusu varmış gibi durmaz. Ama erkekler bu konuda bahtsız. Her halükarda uykusuzluk belli olur.

 

Kalk Kızım Yerine Yat
Sabah bir şekilde kalkan çalışanlar durabildikleri her türlü zeminde uyuyabilirler. Servisi olanlar şanslıdır. Toplu taşımada yer bulmaz sorunu olduğu için ayakta uyumaya çalışanlar olur. Hatta kardeşimin arkadaşı bir gün otobüsün körük kısmında uyurken yere düşmüş. Herkes öldüğünü sanmış =) Bu tarz durumlar uykusuz çalışanın başından geçen sıradan olaylardır.

 

İşe Geç Kaldım
Pek çok çalışan çeşitli mazeretlerle işe geç kalıyor. Kimi servisi kaçırıyor, kimi uyanamıyor kimisi de uyuşuk olduğu için işe geç geliyor. İşe geç gelmeler bazı kurumlarda çok önemli olmasa da bazı kurumlarda iş akdi feshine varabiliyor. Her plazanın kapısında görünmez bir yazı vardır; “Sakın Geç Kalma Erken Gel!”.

 

Erken Kalkan Yol Alır
İşten geç çıksanız pek sorun olmaz ama, işe geç gelirseniz sorun yaşarsınız. Siz siz olun erken uyanın, kahvaltınızı yapın ve işe dinç gidin. Geç gelmediğinizde, yaşamınızda fark yaratabilirsiniz.

usain-bolt3-510x350
İşe geç kaldığımda ben

Dinlenemiyoruz!
Aslında dinlenmeyi bilmiyoruz. Fiziksel olmasa da zihinsel olarak çok yoruluyoruz. Sonuçlanmamış ve pek çoğu süreç aşamasında olan parçacıklar zihnimizi meşgul ediyor. Kafamız karışık ve planlama yapamıyoruz. En temel gereksinim olan dinlenmeyi göz ardı ediyoruz.

 

Dinlenme ve zaman planlaması için kafa yormalıyız. Belkide bir şeylerden kolay sıkılmamızın ve yaratıcı fikirler geliştirememenin nedenlerinden biridir. Sevgili beyaz yakalı; Dinlen de gel!

#BuBıyığaGüven

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Eyvah, İşe Geç Kaldım” için 5 yorum

 1. “Kurumsal hayatın en acı veren yanı hiç şüphesiz sabah erken kalkmak.” Kurumsal hayat nedir yahu:)))))
  Haaa kurumsal bir şirkette çalışma hayatının en acı veren yanı erken kalkmak demek istiyorsanız o başka. E o zaman siz kurumsal olmayan bir şirkette çalışılınca sabah erken kalkılmadığını mı düşünüyorsunuz bu daha da bambaşka:)))) aaaaah ahhh canım ülkemin insan kaynağı!!

  Beğen

  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Çiğdem hanım. Sanırım yanlış anlaşılmışım =) Kurumsal hayattan kastım, kurumsal bir şirkette çalışmak değildi. Kaldı ki kurumsal diye bilinen şirketler gerçekten kurumsal mı? O başka bir yazının konusu. Ben İş dünyasında çoğu kurumda standart mesai usulü uygulandığı için sabah erken kalkmak zorunda kalan insanlardan bahsettim. Bu da profesyonel iş hayatımızda tanıştığımız insanların hemen hemen hepsini kapsıyor.

   Sizin de isyan ettiğiniz gibi canım ülkemizin insan kaynağı can çekişiyor. Ben de bu görüşünüze katılıyorum. Hatta blogumda onlara sıklıkla yer veriyorum.

   Yazılarımı takip ettiğiniz ve değerli yorumunuzla renk kattığınız için tekrar teşekkür ederim.

   Beğen

 2. “Kurumsal hayattan kastım”
  “Ben İş dünyasında çoğu kurumda standart mesai usulü uygulandığı için sabah erken kalkmak zorunda kalan insanlardan bahsettim”
  Oradaki ifadenizde “çalışma hayatı” demiş olsaydınız belki daha anlaşılır olurdu. Çünkü yineliyorum kurumsallık farklı bir kavramdır ve hayatlar kurumsal olamaz. Eğer doğru ifadeyi kullanmış olsaydınız. kastettiğm vs diye başlayan cümleler kurmanıza gerek kalmazdı. Bir kavramı kulllandıktan sonra aslında kastettiğim diye başlayan bir açıklama yaparsanız ben o kavramı bilmediğinizi düşünürüm.

  Beğen

  1. Açıklamanız için teşekkür ederim. Bundan sonraki yazılarımda dikkat edeceğim.

   Beğen

 3. Sanırım ablamızın ik ile ilgili sıkıntıları var.

  Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close