Dijital İK Zirvesinden Geriye Kalanlar

3 Aralık sabahı farklı bir konferans için Boğaziçi Üniversitesinde olduğumdan Dijital İK konferansına geç katıldım. Bu yüzden Bazı konuşmacıları dinleme fırsatım olmadı. Sonradan dahil olduğum Dijital İK da katılımcıların neredeyse yarısı arkadaşımdı. Kısa bir selamlaşma faslının ardından vakit kaybetmeden oturumları dinlemeye başladım.

received_486735808172394

Konferans öncesi sevgili Fatoş Karahasan ve Müge Ateş tarafından davet edilmiştim. Ayrıca istediğim öğrenci kontenjanını kırmadıkları için de çok teşekkür ederim. Konferansta yaklaşık 50 öğrenci vardı. Ağırlık Sakarya Üniversitesinden olmakla birlikte, Erzincan, Marmara, Kocaeli, Ankara ve Kadir Has üniversiteleri de temsil edildi. Öğrencilerin bu şekilde konferanslarda bulunmaları beni çok mutlu ediyor. Her gittiğim konferansta özellikle talep ediyorum. Çünkü konferanslar, onların iş dünyasını tanımaları için çok önemli bir fırsat.

Zirvede bir de yeni kavram öğrendik. Aslında bu kavram yeni nesil bir korkuyu anlatıyor. Nomofobi. Yani cep telefonum nerede hastalığı. Dr Kerem Dündar enerjik ve bilgi içeren bir sunum yaptı. Maaşınıza zam mı gelmedi ‘gülün’ ve uyuyun, uyku beyni yıkıyor dedi mesela. Her ne olursa olsun gülmek insana iyi gelir. Beyin, tüm olumsuzlukları gülerek giderebilir. Beynin en fazla enerji harcadığı zaman, ne yapacağını bilmediği zamandır. Yani yetiştirilmesi gereken bir sunum vardı. Fakat siz onu unuttunuz. Bitiş saati yaklaşıyor. İşte şimdi beyniniz en kapsamlı çalıştığı vakit. Hazzı ertelediğiniz sürece profesyonelsiniz dedi bir de. Bu geniş bir kavram.

nomofobi

Bolca canımızın çektiği bir çikolata oturumu vardı. Nestle oturumunda ilginç bazı bilgiler edindik. İk ile alakalı değil ama neticede sosyal insanlarız. Öğrenmekte fayda var. Mesela Çikolata batılılar tarafından doğu ürünü, Doğulular tarafından da batı ürünü olarak biliniyormuş. 1908 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından nestle saray çikolatacısı ilan edilmiş. Ayrıca damak markalı çikolatalarını da öve öve bitiremediler. Oturumda çikolata ikram edilmesi gerektiğini düşündük hep bir ağızdan. Yemekten önceki son oturum olduğu için yemek arasında herkesin gözü stantlarda çikolata aradı =)

 

Nefes Egzersizleri

Pepsico tarafından gerçekleşen oturumda ise Nefes Teknikleri konuşuldu. Nefes teknikleri o kadar etkili ki, kullanmanız gereken yerde uygularsanız daha mutlu biri olabiliyorsunuz. Konferans girişinde özel olarak tasarlanıp dağıtılan kartlardan edindim. Bu görsellerle siz de hem iş hem de sosyal hayatta nefes egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

20151220_225453

 

20151220_225457

 

Bazı sunumlarda soru sormak istedim. Fakat soru cevap bölümü olmayışı ben dahil birçok kişiyi üzdü. Bazı şeyleri araştırarak bazılarını da sorarak öğrenebiliriz =) Görkemli Salt Galata artık bu konferansa yetmiyor. Bizzat gözlemlediğim kadarıyla fuaye dar geldi. Molalarda sağlıklı network yapılamadı. Muhtemelen seneye daha büyük bir konferans salonunda yapılacak.

20151203_175200_HDR

Hatice Dalağan sunumunda Güven kültürü yüksek şirketleri tanımladı;

Çalışanlardan geri bildirim almak
Yöneticileri eğitmek
Mevcut uygulamaları geliştirmek
Diğer şirketlerden ilham almak

 

Kongre konuşmacılarından bazı notlar;

Yapılan bir araştırmada, sosyal medya kullandığı halde işe alım amaçlı kullanmayanların oranı %40

Hem iş arayanlar hem de işverenler açısından sosyal medya büyük bir araç.

Sosyal medyada sonuç alabilmek için zaman geçmesi gerekiyor.

Bir çalışanın sizinle geçirdiği zaman, bir hediyedir.

Yöneticinin değişimin gerekliliğine inanması gerekiyor.

Gençleri iyi anlamak, dijitalleşmeyi ve yenilenmeyi sağlıyor

Sosyal medyayı yönetemeyen şirketler gelecekle bağlantı kuramazlar, çağa ayak uyduramazlar.

Değişimin temel oyuncusu çalışanlardır.

Nefes egzersizi: stres yönetimini kolaylaştırır

Üniversiteler meslek edindirme kursları değildir. Üniversiteler de bilime yer açmalıdır.

Gençler terfi ve ast üst çatışmaları gibi konuları kuşak farklılıkları sebebiyle yaşıyor.

#BuBıyığaGüven

 

Dijital İK Zirvesinden Geriye Kalanlar” için 2 yorum

  1. Ali Cevat bey, Dijital İK zirvesini çok güzel özetlemişsiniz. Özellikle oturumlara soru cevap kısmının eklenmesi, network kurmak için daha geniş fuaye alanı ve daha büyük salon önerisi çok yerinde olmuş. Zirve güzel ve faydalı idi. Salonun 1/4 neredeyse öğrenciydi. Öğrencilere kontejyan ayıran Fatoş ve Müge hanıma, desteklerinizden dolayı da size teşekkür ederim.

    Beğen

    1. İlginize ve beğeninize sevindim. Hedefim her gittiğim konferansa öğrenci götürebilmek.

      Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close