Kitap: İlk 90 Gün

İlk 90 Gün kitap tanıtım yazısı. “ABD başkanının kendini kanıtlaması için 100 güne ihtiyacı var, sizinse 90 gününüz. Yeni görevinizde başarılı olup olamayacağınız ilk birkaç ayda içinde kendini belli edecektir.” diye başlıyor kitap. Etkili bir giriş. Hatta kitabın direk iç kapağına yazılmış. Sizi, İlk 90 Gün kitabını alıp okumaya ve istenenleri uygulamaya itecek telkini veren bir not olmuş.

 

Başarısız bir yeni görev yetenekli bir profesyonelin gelecek vaat eden kariyerini mahvedebilir. Fakat ucunda başarısızlık ihtimali olduğu için risk almamak da başarılı bir kariyer için yetersizdir. Bireyler tecrübelerini önlerine çıkan her sorunda hatırlarlar. Sorunları çözmeye yetecek tecrübeniz yoksa sorun çözmekten uzaklaşır ve daha büyük sorumluluklar alamazsınız.

Kitapta 1300 kişiyle yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 90’ı “yeni bir göreve geçiş, liderlerin meslek yaşamlarındaki en zorlu dönemdir” ifadesini desteklemiş. Ve katılımcıların dörtte üçü “ilk aylardaki başarı yada başarısızlık gelecek dönemlerdeki başarı durumu hakkında fikir beyan ediyor” söylemine katılmış.. Bu süreçte sizlere güvenen veya güvenmeyen kişilere karşı da koz vermiş oluyorsunuz.

Birçok şirket deneyimi olan liderlerin yetenekleri daha keskin olurken, bir veya bir kaç şirket deneyimi olan kişilerin liderlik vasıfları sorgulanıyor. Bu onların kör noktası ve göremedikleri o kadar çok farklı alan var ki, tek görev bu kör noktayı görmelerini engelliyor.

 

 

İlk 90 Gün Kitabında ayrıca geçiş tuzaklarına da yer verilmiş.
– Bildiklerine sıkıca sarılmak
– Eylem zorunluluğunun tutsağı olmak
– Gerçekçi olmayan beklentiler yaratmak
– Çok fazla şey yapma gayreti
– Kafanızda belli bir yanıtla ortaya çıkmak
– Yanlış bir öğrenme tarzı benimsemek
– Yatay ilişkileri ihmal etmek

Geçiş dönemindeki lider ve adayları için de birçok tavsiye bulunuyor.
– Kendinizi hazırlayın
– Öğrenmeyi hızlandırın
– Stratejinizi duruma uydurun
– Erken başarılar elde edin
– Başarı için müzakere edin
– Uyum sağlayın
– Ekibinizi kurun
– İşbirlikleri oluşturun
– Dengeyi koruyun
– Herkesi hızlandırın

Tavsiyelerin dışında kendinizi kontrol etmeniz için size konularla alakalı bazı sorular yöneltiyor. Bu sorulara verdiğiniz cevapları diğer bölümlerde karşılaştırabilir ve kendinizi geçiş döneminine hazır olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Çeşitli grafikler ve karşılaşılabilecek bazı tuzakları da içeren kitapta doğru görünen yanlış kararlar ve sonuçlarını da bir roman tadında okuyabilirsiniz. Geçiş dönemindeki yöneticiler için kanıtlanmış stratejiler içeren ve bu süreçte yalnızlığınızı giderecek bir başucu kitabı olabilecek nitelikte.

İlk 90 Gün kitabı ilerleyen bölümlerinde birtakım örnekler, sonuçlar ve başarısızlıklardan bahsederken geçiş sürecine hazırlanan veya geçişteki liderlere mentorluk yapıyor. Yazar Prof Michael Watkins kitabı 10. yıl basımına özel olarak yeniden derlemiş. Uluslararası bestseller olan “İlk 90 Gün” kitap ülkemizde Optimist Kitap tarafından basılmıştır.

Not: İlk 90 Gün kitabı bir günde yalnızca istanbul içi yaptığım seyahatlerde bitirdim. Sonra not almak ve bazı bölümlerini değerlendirmek için tekrar okudum. Dili ve anlatımı sade 300 sayfalık bu kitap çeşitli zamanlarınızda okuyabileceğiniz güzel bir eser. Kitabı okurken yanınızda küçük bir not defteri bulundurmayı ihmal etmeyin. Kitaplığımdaki diğer kitapları da ara ara yayınlamaya devam edeceğim. Kitap önerisi sayfamda tüm önerilerime ulaşabilirsiniz.

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close