Haber: İşverenler, Çalışanlarının Kişisel Yazışmalarını İnceleyemez!

 Dün paylaştığım Aihm kararına istinaden düzenlenen yeni haber! Diğer habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), işverenlerin, çalışanlarının mesai saatlerinde yaptığı yazışmaları kontrol edebileceğine hükmetti” şeklinde basına yansıyan haber sonrası açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, dava sonucunun ülkemizde yanlış yorumlandığını belirtti.

2007 yılında özel mesajlarının incelenmesi sonrası işten atılan Romanya’daki bir mühendis, özel hayatının gizliliği ihlal edildiği gerekçesiyle işe iade davası açtı. Ülkedeki tüm hukuk yollarına başvuran ancak sonuç alamayan mühendis, başvurusunu AİHM’e taşıdı. Çıkan karar işvereni haklı buldu, çünkü işveren yazışmaları somut deliller üzerine okumuştu.

İlgili dava sonucu “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), işverenlerin, çalışanlarının mesai saatlerinde yaptığı yazışmaları kontrol edebileceğine hükmetti” şeklinde basında yer bulurken, Avukat Cevat Kazma, dava sonucunun yanlış yorumlandığını belirtti.

136687469021210

Yazışmaları İnceleyen İşveren Ceza Alır!

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki “haberleşme hakkına saygı” maddesine (8. Madde) değinen Cevat Kazma, ilgili davada, işverenin somut deliller üzerine çalışanının yazışmalarını incelediğini ve yazışmaların içeriği sebebiyle iş akdini tek taraflı feshettiğini söyledi.

Aksi halde işverenler tarafından çalışanların kişisel yazışmalarının incelenmesi ve denetlenmesinin vahim bir hata olacağını, bunun hukuka aykırı olduğunu ve işverenin ceza alacağını vurguladı.

 

İş Dışı Aktivite Maaştan Kesilebilir!

“Çalışanların kişisel yazışmaları, özel hayatları; hem anayasal olarak hem de Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır” diyen Avukat Cevat Kazma, her kişisel yazışmanın, iş akdinin tek taraflı feshi sonucunu doğurmayacağının altını çizdi.

Mesai saatleri içinde yapılan kişisel işler ve yazışmalar ile ilgili de bir uyarıda bulundu.“İşverenler, mesai saatleri içinde yapılan kişisel işleri ve yazışmaları tespit ederse, bu süre kadar çalışanın mesai ücretinden kesebilir.”

 

Kaynak: Faselis

#BuBıyığaGüven

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close