Survivor Şirketinde Çalışmak İster misiniz?

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 de yayınlanan Survivor programı her yaş gurubuna hitap eden bir reyting canavarı. Bu program sosyal hayatta insanların gündemini sürekli işgal ettiği gibi, onu izlediğini saklayanlarla da dolu. Yani program tam bir cazibe merkezi. Hiç izlemeyenler bile program hakkında bir miktar fikre sahiptir. Benim tv alışkanlıklarım biraz farklı olduğu için izlemiyorum. Ama Ahmet’e çok haksızlık yapılıyor =) Tabi programın yayınlandığı gün misafir olarak gelen bir arkadaşım programın müptelasıysa o başka. Mecburen de olsa izlemek durumunda kalabiliyorum =)

survivor-2016-unluler-ve-gonulluler-takiminda-kimler-var--6563359

Programın izleyiciye tek gram yararı olmasa da çok sayıda fanatiği bulunuyor. Program yayınlanmadığı zamanlarda bile konu edildiğine göre insanlar gerçekten onu özlüyor. Program çok uzak bir ülkede yani Dominik Cumhuriyetinde çekiliyor. Çeşitli adalar mevcut. Bu adalarda yaşayan yarışmacılar birbirleriyle çeşitli aktivitelerde yarışmak durumunda. Bu yarışmanın sonucunda ödül çok basit. Yemek. Çünkü ada şartları Robinson Crusoe nun şartlarıyla neredeyse aynı.Tek farkı etrafta onlarca kamera ve yayın ekibi dolaşıyor. Herkes aç. Ve yarışmada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Bu performansı gösterebilmek için de iyi beslenmeleri gerekiyor. Aç olan bir takımın kazanması için tek ihtiyaç; motivasyon.

 

Bu sene programda yarışmacı olabilmek için 250 bin kişi başvurmuş. Bu sayı inanılmaz yüksek. Zaten survivor hakkında yazabileceğim yazı da bu haberden doğdu. Bu kadar başvuru bir işe yapılabilir mi diye düşündüm. En fazla başvuruyu devlet kurumları alıyor diyelim. Kpss sınavı sonrası yapılan başvurularda bile bu kadar yüksek bir oran bulunmuyor. İşte beni yazmaya iten tek neden bu. Tabii yazmadan önce izlemediğim program hakkında biraz bilgi sahibi olmam gerekiyordu. Genellikle o düştü bu kazandı, şu dedikodu yaptı, o ağladı, bu saldırdı gibi haberlere denk geldim. Sonra neden izlemediğim aklıma geldi =)

 

Yarışacak kişi sayısı toplam 20. Bunların yarısı ünlüler gurubunda yer aldığına göre, başvuranlar sadece 10 kişilik kadroya dahil olabiliyor. Yani her boş kontenjan için 25000 kişi başvurmuş. Bir pozisyon için mülakatlar neticesinde toplam 249990 kişi elenmiş. Eğer survivor bir şirket olsaydı bu başvuru sayısıyla piyasanın tozunu attırırdı. Özellikle de başvurulan pozisyonun kalitesi bakımından. Eğer bu bir iş ilanı olsaydı kriterleri neler olurdu?

 

 

survivorilan

 

Şimdi bu bir kaç maddeye baktığımızda bir şirket olsaydı survivora kaç kişi başvururdu? Böyle bir iş ilanı görseydiniz tepkiniz ne olurdu? İnanılmaz ama gerçek, yarışma popülerliğini korudukça bir sonraki sene başvuru sayısı 2 katına çıkabilir. İşveren markası bakımından incelendiğinde şartları bu kadar kötü olmasına rağmen o şirkette çalışma isteği hat safhada. Maaş yok, karın tokluğuna diyemeyeceğim çünkü aç kalarak çalışıyorsunuz. Şirkette sürekli kavga, gürültü ve huzursuzluk hakim. Şirketiniz size sürekli ağır kondisyon gerektiren işler veriyor. Prim olarak hak edebilirseniz 1 hamburger yiyebiliyorsunuz. Sivrisinekler ve farklı bir iklimin oluşturduğu ekosistemdeki böceklerle uğraşmak zorundasınız.

 

Yani sözün özü insan ünlü olma ihtimali uğruna maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisinin en temeline gebe kalabiliyor. Buradan çıkarılabilecek tek ders var; o da çalışma şartlarınız ne olursa olsun insan, en çılgın teklifleri değerlendirebilendir.

#BuBıyığaGüven

Survivor Şirketinde Çalışmak İster misiniz?” için 11 yorum

 1. Serkan Güner 10 Şubat 2016 — 23:53

  Çok farklı bir bakış açısı tebrik ederim bu şekilde bir bakış açısı yakaladığınız için.

  Beğen

  1. alicevatunsal 11 Şubat 2016 — 00:50

   İlginize ve beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim

   Beğen

 2. Maaş yok demişsiniz ama çalışmaya devam ettiğiniz her hafta için 10.000 tl asıl cazip kılan şey bence. Kısa yoldan para kazanabilmek herkesin hayali değil mi?

  Beğen

  1. alicevatunsal 15 Şubat 2016 — 00:20

   İlginç bir not oldu bu. Şimdi işler değişir. Maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisinin sadece 1. basamağı ve karşılığında 10bin tl =)

   Beğen

 3. egerki bahsettiginiz kurumsal is yeri survivorda oldugu gibi en iyi performans gosterene 500.000 tl veriyorsa oraya da 250k basvuru alirsiniz.

  Beğen

  1. alicevatunsal 16 Şubat 2016 — 01:16

   En iyi performansı göstermek de yetmiyor. Farklı yetkinliklerden dolayı başkalarının oylaması da geçerli. Yani adil bir sistem olmasa da bu işyerinde çalışma tercihinden bahsediyorum aslında.

   Beğen

 4. Buna nasıl başvuruluyor yahu

  Beğen

 5. merhaba bende ekibinize katılmak isterim bay kuaförüm meslek içinde olur veya meslek dışındada olur iş cvbınızı beklicem iyi çalışmalar (kmlozturk_55@hotmail.com)

  Beğen

 6. Sirketinizde calismak isterim

  Beğen

 7. Her işi yaparım

  Beğen

 8. Oraya gitmek hayalim ve çok isterim

  Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close