İk Zirvesi 2016 Notlarım

İk zirvesi başlıyor. İlk defa “Önüm, arkam, sağım, solum İK” twitini atmadan bir zirveye başladım. Zirve genelinde de pek twit atamadım. Ya oturumu can kulağıyla dinledim. Ya da fuayede sohbete daldım. Ama anı yaşadım. En çok da keyif aldım. Carpe Diem. İk zirvesi bu yüzden daha da eğlenceli =)

Mct İk Zirvesi her zaman bolca dost edindiğim bir etkileşim alanı. Bu yıl gerçekleşen konsept akılcı sadelik. Ana salon tasarımı da daha iç içe. Ben her ne kadar geçen seneden deniz kumu olarak hayal etsem de =)

ik zirvesi mct danışmanlık oyunlaştırma (Gamification)

İk Zirvesi Nasıl Geçti?

Zirveyi yorumlayacak olursak, tema iyiydi. Alper Utku ve Didem Tekay Gürcüoğlu her zamanki gibi şahanelerdi. Fuaye dolu olmasına rağmen bazı firmaların eksikliğini hissettim. Oturumlara katılım olarak bin kişi civarıydı. Kariyernetin ödül törenine katılanlar hariç.

Zirvede genel bir sakinlik vardı. Bu hem stantlara hem de katılımcılara yansıdı. Bu sakinliği hoş karşılıyorum. Nedeni büyük oranda ekonomik kriz.

Normalde konferans için organizasyon firmalarından öğrenci kontenjanı temin ederim. Fakat bu sene ona gerek kalmadan Askıda Konferans isimli çok güzel bir proje hazırlamışlar. Bu sayede öğrenciler için de konferans bileti alınabiliyordu. Askıda Konferans sayesinde gelen öğrencilere özel bir workshop bile planlanmış. Tebrikler düşünen güzel insanlara.

Fuar içerisinde Sahne Senin standı muhteşem olmuş. Ama sanki orada bir boşluk vardı. O kısmı geliştirebilir ve daha da artırabilirler.

Oturum süreleri birbirine yakındı. Bu yüzden oturum odaklı kitle fuayede pek durmadı. Genellikle oturumdan çıkıp paralel oturum koşuşturmacasına giriştiler.

Bir çok stant geçen senelerdeki konumlarındaydı. Kariyer.net bar şeklinde bir stant kurmuştu. Yenibiriş.com ise her zamanki gibi network alanı oluşturmuş. Eleman.net de yavaş yavaş ağırlığını hissettiriyor. Muhtemelen gelecek sene daha büyük bir stantla karşımıza çıkacaklar.

 

İz Bırakanlar

3 Konuşmacıdan bahsetmek istiyorum. Öncelikle Tanyer Sönmezer. Bu adam sahneye çok yakışıyor. Bu sene yine güzel bir sunum yaptı. Sahneye bu sene kamuflajla çıkmadı, ama yine kamufle olmuştu. Basitlik ve sadelik dolu bir konuşması vardı. Sunum sonunda GigaByte açılımı yaptı. Takdire şayan!

GigaByte
Geleceği göster
İşbirliğini artır
Gücü doğru dağıt
Anlamaya çalışma anla

Bırak Yapılacakları Takım Emretsin

Sunumunda kullandığı notlar ve videolar da bir o kadar sade ve güzeldi. Oturumun sonlarına doğru takım yönetiminde bir ehil olan teknik direktör Ersun Yanal’ı sahneye davet etti. Bu işin farklı bir mecrada uygulanışından konuşuldu. Sahneye eklettiği orkestra harika müzikler çaldı.

 

Çalışan Anneler

Diğer bir konuşmacı Hasan Söylemez. Yaptığı yolculukla popüler olan bir gazeteci. Sunumu da yolda başından geçenlerle doluydu. Babasıyla ilgili kısım biraz duygusal olsa da eğlenceli bir yapıda sunumunu yaptı. O sahnedeyken bıyıklarından dolayı gördüğüm lüzum üzerine sahnedeki ben değilim sadece bıyık benzerliği twitini kendisine de gösterdim. Hatta bir de selfie yaptık. Eğlenceli, meraklı ve girişken birisi. Ayrıca zirvede kitabını da imzaladı.

Son konuşmacı ise An Coppens. Kendisi Uluslararası Gamification guruları sıralamasında 6 numarada olan bir kişi. Bu oturumu benim için özel kılan bir diğer unsur ise mesleğim. Yani zirvede oyun ve oyunlaştırma konusunda yapılabilecek en iyi tanıtım buydu. Katılımcıları gözlemlediğimde ilgi oldukça fazlaydı. Bu yüzden An Coppens’ı zirveye çıkartanlara çok teşekkür ederim.

Çalışa(maya)n Anneler isimli yazımda belirttiğim “Çalışan annelerin ilk 1000 günü” isimli oturum gerçekleşti. Eğer katılsaydım bu benim için üçüncü oturum olacaktı. Bu yüzden katılmadım. Ama arkadaşlarımı yönlendirdim. Zaten Ayşe Arman fanları ve konuya ilgi duyanlar oturumu kaçırmadı. Ayrıca Nutricia firması kendi stantında süt sağma odası hazırlamış. Bu çok güzel bir farkındalık. Daha bitmedi =) Stanta uğrayıp çekilişe katılan şirketlerden birine süt sağma odası yaptıracaklar. Tebrikler Nutricia.

Sponsorlu oturumlar içerisinde cımbız gibi seçerek plan yaptım. Mesela Dale Carnegie oturumu Davranış değişikliği üzerineydi. Oturuma severek girdim. Güzel bilgiler de aldım. Fakat her sponsorlu oturum aynı tadı vermiyor. En az bir şey öğrenmek bile oturumun faydasını ortaya çıkarıyor. Katıldığım birkaç tanesinde şanslıydım.

 

Giyim konusunda çeşitlilik hakimdi. Her türden kıyafet tercih eden ik profesyonelleri vardı. Hatta fuayede dolaşan silindir şapkalı renkli kıyafetli bir stant görevlisi bile gördüm. Ama zirveler için kadınlara önerim; O kadar saat ayakta duracağınız için yanınızda bir babet bulundurun. Bizzat gün sonunda acı çeken kadınlar gördüm. Stiletto denen topuklu ayakkabılar çok zarif olsa da belirli bir saatten sonra can yakmaya başlıyormuş.

Bıyığa saygı ödülü

Kariyernetin İnsan Saygı Ödül töreninde izdiham vardı. Sanki ana oturum gibi. Ödül almadığım halde büyük bir kısmında oradaydım. Blogger arkadaşım Burçin ile ödül almaya çıkan firmalardaki kadın ve erkek sayılarını tuttuk =) Kadınlar erkeklere 4 kat fark attı. Kadrosundaki engelli çalışanlarıyla çıkanlar alkışlandı. Ödül alan arkadaşlarımın firmaları sahneye çıktığında onları çekip kendileriyle paylaştım. Sonra GNC firmasının ödülüyle fotoğraf çektirdim. En bıyıklı ikcı diye yazdım. Kariyernette çalışan bir arkadaşımdan düzeltme geldi. Bıyığa saygı ödülü diye. Bence seneye bir de bu ödülü vermeliler. Yusuf Azoz nezdinde tüm kariyernete duyurulur =)

 

Genel olarak oturum notlarını derledim;

 • Kurumlar ezber bozamaz. Kişiler bozar.
 • İş hayatında güveninizi, gücünüzü kaybetmek istemiyorsanız “ben bilmiyorum” cümlesinden uzak durun! (hiciv içerir)
 • Kişisel değişim döngüsü; Teoride kalmadan bilinçli uygulama, profesyonel gözlem ve mentorluk olmalı.
 • Değişimin önündeki performans engelleri; Bilgi, uygulama, vizyon, özgüven ve motivasyon.
 • Eğitimi değerli kılan, uygulanması ve benimsenmesidir.
 • İş liderlerini ikna etmek zordur. Verilerin çok olması değil, faydalı ve ilgili olması yeğdir.
 • Daha fazla fark edin, oluruna bırakın, işbirliğinde yapıcı olun.
 • Bağlantıları ve ilişkileri geliştirmezsek, kişileri de geliştiremeyiz.
 • Liderlik stratejiktir. Günlük olarak strateji kurmanız gerekir.
 • Beyinlerimizin dinlenmeye ihtiyacı var. Uyumayı, Su içmeyi ve gülümsemeyi ihmal etmeyin.
 • Başarınızı ilk unutan ve başarısızlığınızı ilk gören siz olun.
 • Yeteneği dinle! Yoksa onu başka firmalar dinleyecek.
 • İş bir “oyun” değildir. Ancak oyun haline getirdiğiniz bir aktivite, mükemmel bir iş olabilir.
 • Oyunlaştırma (gamification) yaparak iş yerinizde hemen geri bildirim alabilirsiniz.
 • Karmaşa size altın fırsatlar sunar.
 • Basitlik en büyük karmaşıklığı gerektirir
 • İnsan Kaynakları çalışanın yanında olduğunu göstermek için de dijitalleşmeli ve dijital yeteneğe yatırım yapmalı
 • Yeni nesil için tarih, Google’da arattığı şeylerden ibaret.
 • Değişmek için istekli olmalısınız. Direnmeden, sorgulayarak ve geliştirerek değişime ayak uydurabilirsiniz.

 

İk zirvesi genelinde çok güzel insanlarla tanıştım. Güzel sohbetler yaptım. Benim için güzel bir zirve oldu. Seneye DNA temasıyla sahne alacak olan zirve için yarışmaya bile katıldım. Kazanırsam Mudo firması tarafından baştan ayağa giydirileceğim =)

#ik2016

İk Zirvesi 2016 Notlarım” için bir yorum

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close