Ajansların Olmazsa Olmazı

Ajans kavramı yeni değil aslında. Fakat çalışan arkadaşlarımızin çoğalması ve şirketlerimizle olan partnerlikleri gereği yakından tanıma fırsatımız olan kurumlar. Bunlar kobi statüsünde olan sevimli ve ilginç işyerleridir. Çalışanlar ve çalışmak isteyenler için adeta bir cazibe merkezidir.

slide-2

Öncelikle bir ajansın fiziksel yapısı nasıl olmalı?
Mümkünse ilginç renklerle boyanmış bir duvara sahip olmalı. Bu kısımda garaj görüntüsü vermek için boğucu gri ve tonları da kullanilabilir. Sahibinin sanata olan yakınlığıyla paralel duvarlara grafiti de yapılabilir.

Duvardaki Tablolar oldukça ilginç olmalı. Öyle ki görsele bakan pek bir şey anlamasın. Burada temel esas biz ilginç bir kurumuz imajıdır..

Aksesuarlar; Sağa sola serpiştirilmiş aksesuar ve biblolar retro çalışmalar olmalı. Bu kez film karakterlerini kullanabilirsiniz. Star wars vazgeçilmezdir. Darth Vader biblosu, maskesi ve ışın kılıcı kesin olmalı. Motorcu kaskı, meksikalıların milli şapkası sombrero ve renkli, kıvırcık bir peruk çalışanların molalarında kullanabileceği hoşluklardır. Bunlar çeşitli zamanlarda isntagramdaa paylaşılarak mutlu bir ajans imajı yaratırlar.

Zemin döşemesi; mimariye göre kara beton olabilir. Yeşil renk halifleks de tercih edilebilir ahşap da. Ama sakın pahalı fayans, mermer veya seramik kullanmayın. İlginç semboller olusturabilirseniz mozaik döşeme de yakışır.

Aydınlatma diyeceğim ama siz loşlaştırma anlayın. Tavandan sarkan zincire bağlı bir sorgu odası ışığı da kullanilabilir. Çeşitli köşelere yerleştirilmiş tavana dönük eklemli abajur da. Ama en tepeye minik gömme spot yerleştirmeniz iyi fikir. Masalarda renkli masa lambası olması artı değerdir.

Tuvaletlerin için standart olsa da lavaboları ilginç olmalı. Mesela taş yontma ve asimetrik bir lavabo uygundur. Tuvalet kapısında kız erkek ayrımını çeşitli figürlerle zenginlestirebilirsiniz. En iyi örnekler bülent ersoyun 2 farklı zamandaki fotoğrafı veya muz ve şeftali görselleri.

Toplantı odası. Ama oda olmasına gerek yok. Orta yerde büyükçe bir alan da olabilir. Ortaya kocaman, ayakları metal bir ahşap kütle koyabilirsiniz. Bu sizin toplantı masanız olacak. Doğal olursa yaratıcılık da artar. Toplantı masasının oturakları kesilmiş kütük olabilir. Bu toplantının süresini kısaltacaktır. üstüne renkli minderler koyarak toplantı süresini uzatmak elinizde.

Dinlenme odası. Aslında pek dinlenmeye vakit bulamayacaksınız. Ama yine de bir tane hazırlatın. İçinde bir hamak olmalı. Doğru bildiniz o da renkli olacak. içinde çeşitli boyutlarda pofuduk minder ve armutlar olsun. Hatta sauna odası gibi raflı tribün modeli de odaya iyi gider.

Kış bahçesi. Eğer bir plazada değilseniz muhakkak yapın. Burası çalışmaktan ziyade çalışanların instagram sayfasını süsleyecek güzel görselleri ortaya çıkaracaktır. İçinde demir bacaklı üstünde mermer olan yuvarlak bir masa olsun. Masa ne kadar ağırsa o kadar iyidir. yazın katlanabilen bir cam ile döşetin ki çalışanlar kahve aralarını ferah geçirsinler.

Oyun konsolu. İşte bir ajansın en vazgeçilmez 2 cihazından biri oyun konsoludur. Zevke göre Play Station veya xBox alıp koyun herhangi bir köşeye. İçine de futbol oyunu, Gta, Cod cd si bulundurun. tam tepesine de bir kamera koyun. O kamera oyun konsolunda geçirilen zamanı kısaltacaktır.

Çalışma bilgisayarları. Bu konuda alternatifsiz tek marka Apple. Başka marka koyarsanız orası ajans olmaz zaten. 8 – 10 tane MacBook, bir kaç tane büyük ekran iMac olsun. Bir tane de toplantı masasına Apple TV eklemeniz gerek. Ajansta farklı bir marka olmamasına özen gösterin. Yoksa Ajans federasyonu tarafından afaroz edilirsiniz.

10

Çalışan tipleri
1 tane renkli saçlı kız (Müşteri hizmetleri)
2 tane gözlüklü minyon tip erkek (onlar kod yazacak)
4-5 tane kısa saçlı uzun sakallı erkek
1 tane yanları kazıtmış orta boy at kuruğu saçlı kız
3 tane minyon tip kız (onlar içerik yazacak)
1 tane atletik vücutlu oduncu gömlekli saçları çok kısa erkek
1 tane hız motoru kullanan normal giyimli kız. (o kesin grafik tasarımcı)
1 tane çorapsız takım elbise giyen erkek ( o proje müdürü olacak)
1 tane işinde iyi giyiminde rüküş kız (yapacağı iş değişebilir)
1 tane Hatice abla (mutfaktan sorumlu. Aynı zamanda sohbette 10 numara)
1 tane mini etekli sıkı topuz ve ceketli kız (kurumsal iletişim veya asistan)
Önemli not: Gözlüklerin hepsi kalın çerçeveli olmalıdır!
Daha da önemli not: Tüm çalışanlar iPhone kullanmalıdır!

1312215925_0

İşte size bir ajansı ajans yapan önemli detaylar. Yine de siz, ajans açmadan önce iş mi yapacağınıza yoksa ajans gibi mi olmaya çalışacağınıza karar verin. Yorumlarınız ve eleştirileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

#BuBıyığaGüven

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close