Satranç Oynamak Günah mı?

Bu görüş oyunun materyalleri arasında bulunan kral konumundaki şah’tan kaynaklanmıyor elbette. “Basit öğrenilir, güç uzmanlaşılabilir” bir sisteme sahip olması oyunu bu konuma yüceltiyor. Satranç oynamak, stratejik düşünme becerisini geliştirdiği gibi aslında en temel gelişim kanadı uzamsal düşünme becerisini de destekler. Örnek vermek gerekirse üst üste ve yan yana konulmuş küplerle ilgili görselde toplam kaç tane var? sorusuna doğru cevabı verebilmeniz için gereken beceridir. Elindeki verilerle göremediğin kısımları zihinden birleştirme olarak da özetleyebiliriz.

 

Satranç masa oyunlarının kralıdır!

Malum gündemdeki talihsiz hadise muhtemelen satranç oyununun ve sevenlerinin tarih boyunca en fazla aşağılandığı ve hakaret edildiği hadise olarak yer alıyor. Konu sadece oyunu hor görme ve aşağılama değil elbette. Oyun oynayanlara ve hatta daha da ileri gidip oyunu izleyenlere kadar uzanıp kişilerin inançlarını olumsuz yönde etkileyen açıklamalar ve fetvalar verilmesidir. Birçok oyunsever bu açıklama sonrası çeşitli mecralarda üzüntülerini belirtmektedir. (bu mecrada asla yayınlayamayacağım türden bir dil ve üslupla)

 

 

satranç oynamak oyun ve oyunlaştırma

 

Satranç Oynamak Günah mı?

Herhangi bir şeyin günah olabilmesi için Allah’ın emirlerine karşı gelmek gerekiyor. Peki bu emirler nerede yazıyor? Elbette Allah tarafından indirilen 4 kitapta. Son kitap Kuran-ı Kerim olduğu üzere oradaki yasaklanan şeyleri baz almamız gerekiyor. Peki Kuran-ı Kerim de özellikle satranç oyunu lanetlenmiş midir? Hemen açıp okuyabilirsiniz. (Ben araştırıp yazıyorum. Fakat siz de araştırın. Çünkü sorgulayan zihin bunu gerektirir) Öncelikle malum videoda belirtildiği gibi lanetlenmeler, ölürken kelime-i şahadet getirememe, ateşten daha beter bir şekilde tasvir edilmesi gibi bir şey bulunmuyor. Hatta satranç oynayanın o güne kadarki tüm sevapları silinir gibi bir cümle kurmak kuranda varolan en büyük günah anlamına geliyor. Bu kadar büyük bir günah ise birçok kez kuranda belirtilmesi gerekiyordu. Kuran da geçen oyun veya oyuncaklara dair bilgi bulunmuyor. Kumar ile alakalı ifadeler bulunuyor fakat satranç bir kumar değil zaten. Kumar yeri geldiğinde bir yazı tura bile olurken, çok büyük bahisler oynanan bir rulet oyunu da olabilir. Ama satranç oyunu değil!

 

Oyun Oynamak Faydalıdır!

Oyun oynamak başlı başına faydalıdır ve şüpheye düşebileceğiniz bir şey değildir. Özellikle satranç oynamak. Çünkü malum açıklamaların aslı yoktur. Oyun oynamak insanın zihnini geliştirir. Belirli oyun ve oyuncaklar  ilgili oldukları düşünce becerisinin gelişimine katkıda bulunur ve faydalarını görürsünüz. Oyun tabanlı öğrenme danışmanlığı yaptığım için oyunun en faydalı öğrenme aracı olduğunu hem araştırmalarımda okuyor, hem de uygulamalarda sonuçlarını görüyorum.  Bu konuda detaylı bilgi için sitemin ilgili sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

Son olarak, yine sorgulayan ve aklını kullanan insan olmanın önemini Kuran-ı Kerimde belirtilen çok sevdiğim bir ayeti paylaşmak istiyorum.

 

“Şüphesiz, yeryüzündeki canlıların Allah katında en kötüsü, akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir.”

Enfal suresi 22. Ayet

Satranç Oynamak Günah mı?” için 2 yorum

 1. Boşa zaman geçirme konusunda bir dikkat çekebilir din, o kadar. Onun dışında oyun oynamak ciddi bir iştir. Oyunla beraber öğrenme becerimiz de gelişir. Satranç ise düşünme yetilerini güçlendirir. Son dönemdeki şarlatanların söylemleri de satranç eksikliğinin dışa vurumudur 🙂

  Eğer satranç günahsa, go oynamak ebedi cehennemi getirir. Bu da biline 🙂

  Beğen

  1. alicevatunsal 03 Ocak 2017 — 20:34

   yorumun için teşekkür ederim. oyun oynamazsan ölürsün o kadar. istediğin kadar oynayabilirsin =)

   Beğen

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close