Gençlerin Oyunlaştırmaya Bakışı

#Oyunlastirma #Gamification
Takip ettiğiniz gibi yaklaşık 2 yıldır üniversitelerde oyun, oyun tabanlı öğrenme, eğitimde ve hayatın her alanında oyunlaştırma gibi konular için üniversitelerdeki konferanslara gidiyorum. Geçtiğimiz sene çok fazla üniversiteye gittiğim ve oldukça fazla zamanımı aldığı için bu sene ara vermek istemiştim. Fakat kıramayacağım yerlerden teklif gelince gitmek istedim. Mesela Süleyman Demirel Üniversitesi. Ben de Gençlerin oyunlaştırmaya bakışı konusunu öğrencilerle sorguladım.

Burası benim ilk mezun olduğum üniversite olduğu için ayrı bir önemi var. Tam 11 yıl önce mezun olup ayrıldığım topraklara tekrar dönecektim. Bu sefer benim oturduğum sıralarda oturan öğrencilere bir şeyler katmaya ve faydalı olmaya gidecektim. İşte bu beni daha çok heyecanlandıran bir motivasyondu.

 

Gençlerin oyunlaştırmaya bakışı

Gençlerin Oyunlaştırmaya Bakışı ve İlgisi

Hayatımızın her alanında oldukça önemli olan Oyun ve unsurlarını herkese anlatarak öğrenmesini isteyen ben, iş dünyasının kapısında duran ve gelecekte iş piyasasında söz sahibi olacak gençlere anlatma fırsatını kaçırmıyorum. Bu fırsat dahilinde hem onlara bildiklerimi anlatıyorum hem onlardan aldığım geri bildirimlerle kendimi geliştiriyorum hem de onlarla oyunlar oynuyorum. Gençlerin oyunlaştırmaya bakışı ve ilgisi ne kadar fazlaysa alacağımız verim de o kadar fazla olacak.

25 Nisanda Isparta’daydım. Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin kurduğu ENDKAL kulübünün düzenlediği konferansta sahneye çıktım. Kendilerine oyun, oyuncak temeliyle başlayan oyunlarla biten güzel bir sunum yaptım. Aldığım geri bildirimler çok harikaydı. Özellikle üniversite öğrencilerinin öncesinde çekinip sonrasında keyif aldığını gördüğüm oyunlarda çok eğlendim. Hayatımzıda karşımıza çıkacak problemlere karşı verdiğimiz mücadelelerde nelerle karşılacağımızı bizzat oynayarak gördük. Büyük organziasyonlarda ekiplerde iletişimin ne kadar önemli olduğunu ve hatta iletişememenin neden bu kadar kolay olduğunu bizzat oynayarak yaşadık. Bu kısımda kendilerine ufak da olsa bir katkım olduğunu düşünüyorum.

Yaşları 19-22 arasında değişen gençler, hayatlarının en değerli zamanını liseyi bitirirken paralelinde ösym sınavına harcıyor. Hayallerine, çevreden gelen isteklere ve en önemlisi sınavdan alaabildikleri puanlara göre bir bölüme yerleşiyorlar. Üniversite dinamiklerine uyum sağlamaya çalışan ve tam adapte olmuşken mezun olup iş arayan gruba hitap etmek gerçekten zor. İşte tüm bu kaosla geçen 5-6 yıllık süreçte onlara ulaşırsanız, derdinizi anlatırsanız onlar size istemeyeceğiniz kadar geri bildirim verecektir. Bu zorlu koşullara rağmen o gençlere ulaşıp hayatlarına dokunmak ve katkı sağlayabilmek en büyük motivasyonum.

“Hayatımızda herkesten en az bir şey öğreniriz!”

 

Kimsenin gücü, ünvanı, yaşı ve yaşadıklarının önemi yok. Herkesten öğreneceğimiz şeyler var. Ben de kendimce katkı sağlamak isterken onlardan da çok fazla şeyler öğreniyorum. Yaşamın bütünü bir oyun ve herkesin oyunun hakkını vermesi gerekiyor. Oyunla kalın.

 

Uzun bir süredir site altyapısından kaynaklanan bir sorun nedeniyle yeni yazı paylaşımı yapamıyordum. Bir müddet daha sitede de bazı tasarımsal düzenlemeler gerçekleştireceğim. Ama artık yayın akışım devam edecek. Hem yeni yazılardan hem de eğitim duyurularımdan haberdar olabileceksiniz. İlginize sonsuz teşekkürler.

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close