Genç Girişimcilerin Chobani Kampı Sona Erdi

Geçtiğimiz aylarda ülkemizdeki genç girişimcileri desteklemek adına büyük özveriyle hazırlık yapan Hamdi Ulukaya Girişimi için bir seçim süreci yapılmıştı. Bu yarışmada seçilen parlak girişim fikrine sahip gençler Amerika New York’ta bulunan kampa gitmişlerdi. Geçen hafta Genç Girişimcilerin Chobani Kampı sona erdi.

Fongogo kitlesel fonlama sistemi kurucusu, girişimci ve Bosphorus Story House bünyesinde eğitmenimiz olan, ortak projeler de gerçekleştirdiğimiz sevgili Burak Kartal Hamdi Ulukaya (Chobani) Girişimi yarışmasında girişimci adayı olarak seçilmişti. Amerika’daki kampa katılan Burak için çok sevindim. Böyle programların girişimciliğin önündeki birçok engeli kaldırdığı kanaatindeyim. Teşekkürler Hamdi Ulukaya, Tebrikler Burak. Californiya’ya kocaman selamlar.

Son yıllarda patlama yaşayan girişimci olma furyası, bu tip desteklerle daha da iyi bir hal alıyor. Birbiri ardına açılan kuluçka merkezleri, üniversitelerin eğitimler geliştirmesi ve hatta şirketlerin mevcut çalışanlarına yönelik kurum içi girişimcilik tipi çalışmaları (Loreal Brandstorm örneği) destek ihtiyacını karşılayacak gibi gösteriyor.

Girişimci Olmak İstiyorum

Muhtemelen gittiğim tüm üniversite konferanslarında karşılaştığım öğrenci sözüdür. Birçok kişi ne olduğunu bile anlamadan girişimci olmak istiyor. Kimilerinin elle utulur bir fikri yok, Kimisi fikri var sermayesi yok. Bazıları da hem fikre hem de gerekli sermayeye sahip. Fakat atağa geçecek cesaret veya işletme becerisi eksik. Bu tip destekleme mekanizmaları girişimci adaylarına yol gösteriyor ve daha verimli olmaları için çeşitli eğitimler sağlıyorlar.

 

Faselis Basın Bülteni

Genç girişimcilerin Chobani kampı sona erdi:

Hayaller kuluçkadan çıkmaya hazır

Hamdi Ulukaya Girişimi’ne (HUG) seçilen 24 girişimci adayı ve 12 startup sahibi genç, New York’taki üç haftalık eğitim programının ardından Türkiye’ye döndü. Programa çeşitli illerden katılan genç girişimci adayları ve startup’lar, Chobani deneyimi ile kuluçka evresini tamamlayan iş fikirlerini hayata geçirmeye ve girişimlerini dünyaya açmaya hazırlanıyor.

Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) Girişimci Adayı ve Startup Destekleme Programı’na katılmaya hak kazanan genç girişimciler, ABD’deki üç haftalık eğitim programını tamamlayarak ülkeye döndü. Türkiye’nin dört bir yanından başvuran 3300 girişimci adayı ve 394 startup arasından seçilen 24 girişimci adayı ve 12 startup sahibi, New York merkezli eğitim programı kapsamında fikirden girişime giden yolu Chobani örneği ile yakından inceleme fırsatını buldu.

Geçtiğimiz aylarda TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen Hamdi Ulukaya, hayallerini ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek isteyen Türkiyeli genç girişimciler ile bizzat ilgilendi. Ulukaya her fırsatta katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaşarak onlara bir girişimcinin “mutlaka” ve “asla” larını aktardı.

Ulukaya: HUG girişimciliğin gücünü iyilik namına harekete geçirecek

Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Girişimcilik, şu dünyada iyilik namına bir şeyler yapabilmek için inanılmaz bir güç kaynağı; Chobani’deki yolculuğumdan öğrendiğim en önemli şeylerden biri bu. Bizim HUG’daki amacımız işte o gücü harekete geçirmek, Türkiye’nin dört bir yanındaki genç girişimcilerin potansiyelini ve tutkusunu su yüzeyine çıkarmak. Geçtiğimiz ay boyunca bu muhteşem startup’ları ve girişimci adaylarını Amerika’da ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Onlar artık Chobani ailesinin birer üyesi. Şimdi Türkiye’de ve hatta dünyada fark yaratmak üzere bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu yolculuğun onları nereye taşıyacağını görmek için sabırsızlanıyorum.”

 

Genç Girişimcilerin Chobani Kampı | Hamdi Ulukaya Girişimi

 

NYU’da eğitim aldılar, MIT ve Cambridge’e gittiler, Google’ı ziyaret ettiler

İstanbul’daki hazırlık programının ardından HUG’ın ABD’deki eğitim kampına katılan girişimciler, bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere katıldılar. Genç girişimciler, eğitimlerinin bir kısmını New York Üniversitesi’nde görürken Boston’a yaptıkları ziyarette MIT laboratuvarlarını ve Cambridge İnovasyon Merkezi’ni gezme fırsatı buldular.

Genç Girişimcilerin Chobani Kampı katılımcıları aynı zamanda Google’ın New York’taki ofisini ve Grand Central Tech, Barclays Accelerator, Venture for America gibi startup destek organizasyonları ile Kickstarter gibi başarılı startup’ları ziyaret ettiler.

 

Girişimci adaylarına kültürel etkileşim fırsatı

HUG tarafından hazırlanan programda, girişimcilerin zengin ve etkili bir kültürel etkileşim deneyimi edinmelerine özel bir önem verildi. Program kapsamında genç girişimciler Central Park’ta piknik, MoMA ve Metropolitan müze gezileri ve Broadway’de müzikal izleme gibi New York’a özgü pek çok deneyim de yaşadılar.

Mentorleriyle buluştular, Chobani ekipleriyle atölyelere katıldılar

HUG’ın genç girişimcileri, ABD’deki üç haftalık kamp süresince girişimciliği A’dan Z’ye deneyimleyebilecekleri yoğun bir program izlediler. Zaman zaman farklı eğitimler almak üzere girişimciler ve start-uplar olarak ikiye ayrıldılar. Her birine kendi iş fikirlerine uygun mentorler atanan katılımcılar, ayrıca Chobani’nin alanında uzman ekipleri ile marka yaratmak, pazarlama, sosyal medya, yaratıcılık, müşteri ilişkileri, ortaklıklar gibi pek çok konuda atölyeler yaptılar.

Genç Girişimcilerin Chobani Kampı kapsamında aynı zamanda Chobani’nin kuruluş hikayesine yakından tanıklık etmek üzere Norwich’te bulunan Chobani üretim tesislerini ziyaret ettiler ve fabrikadaki deneyimli çalışanlarla girişimcilik, şirket kültürü ve sosyal fayda üzerine sohbet ettiler.

Türkiye’yi ABD’de temsil eden isimlerle buluştular

Genç Girişimcilerin Chobani Kampı Girişimci adayları ve startup sahipleri bir yandan eğitim alırken bir yandan da aralarında Morgan Stanley Kıdemli Başkan Yardımcısı Mehmet Kırdar, Google Docs Ürün Müdürü Birkan İçaçan, Yapımcı Şirin Aysan, Paterson Belediye Başkan Yardımcısı Derya Taşkın, L-Spark Direktörü Çiğdem Binal, Goldman Sachs Başkan Yardımcısı Civan Gökay, Tapslash CEO’su Cem Kozinoğlu, MIT MediaLab hocası Doç.Dr. Canan Dağdeviren ve Silikon Vadisi’nin başarılı girişimcilerinden Duygu Öktem’in de yer aldığı ABD’de yaşayan pek çok başarılı Türk lider ve akademisyen ile bir araya geldi.

 

This blog has been verified by Rise: R2826231cf2e9a32acd6944cf37e95fb6

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close