Yaratıcı Cv İle Fark Yaratmak

İş başvurusu yapmak heyecanlı, bir o kadar da sıkıcı bir süreçtir. Sıkıcı olan kısmı hem başvuran hem de bu başvuruları değerlendiren kişiler için geçerlidir. Bir tarafta önünde başvurduğu onlarca firma ve ilan olan bir aday, diğer yanda önünde yüzlerce özgeçmiş olan bir işe alımcı. İşte tam da burada bu sıkıcılığı gidermenin bir yolu olmalı. O da yaratıcı özgeçmiş hazırlamaktan geçiyor. Yeni rastladığım lego ile yaratıcı cv hazırlamak örneği çok hoşuma gitti. Süreci hem oyunlaştırmış, hem eğlence katmış hem de hızlı farkedilmiş.

Yaratıcı CV Gereklilik mi?

Özellikle işi yaratıcılık olan tasarım, mimarlık gibi meslekler bu konuda daha şanslı. Mesela cv sini bilgisayar oyunu olarak hazırlayan bir tasarımcıya da denk geldim, maket bina şeklinde kurgulayan mimar da. Yaratıcılığın sınırı yok. Yeter ki neyi nasıl kullanabileceğimizi anlayalım.

İnsan kaynakları işe alım pozisyonunda çalışan kişiler yayınladıkları ilana gelen binlerce başvuruyu belirli filtrelerle azaltabilirler. Fakat aynı kriterlere sahip olan cv leri değerlendirmek için incelemek gerekiyor. En doğru adayları mülakata çağırıp zamanı etkili kullanmak gerek. Bu durumda da özgeçmişin cilvesi değer kazanıyor. İş ilanı yayınlayan bir şirketten alınan özgeçmiş çıktısı oldukça basittir. Diğer cv lerin arasından sıyrılma şansı çok azdır. Eğer tasarım odaklı bir mesleğiniz varsa yapacağınız en son iş cv yi düz bir kâğıda yazıp iletmek olmalı. Yaratıcı cv aynı zamanda yaratıcılık seviyenizi gösterir.

İşyerleri genelde tekdüze özgeçmiş görmek isterler. Bunun sebebi evrakların simetrik ve estetik olmasını istemeleridir. Fakat bu tekdüze özgeçmişleri dolduran adaya da, o evrak yığınıyla boğuşan işe alımcıya da büyük sıkıntı ve külfet katar. Fakat yaratıcı cv hem adaya hem de işe alımcıya eğlenceli gelir. Ön planda olur. Ayırt edicidir. Farkınızı ortaya koyar.

 

Oyunlaştırılmış İş Arama Süreci

İş aramayı oyunlaştırarak sıkıntılı süreci daha katlanabilir hale getirebilirsiniz. Karşımıza çıkan örnekler her iki tarafın da bu sayede eğlendiğini ve sürecin daha başarılı geçtiğini gösteriyor. Gamification her alanda olduğu gibi iş arama alanında da zor süreçleri kolaylaştıran ve sıkıcı süreçleri eğlenceli hale getirebilen yapısıyla karşımıza çıkıyor. Özgeçmişinizi, başvuru aşamasını ve mülakatı oyunlaştırmak elimizde. Tabi burada asıl hedefimizin süreçten en faydalı ve başarılı bir şekilde yararlanmak olduğunu unutmamalıyız!

yaratıcı cv AndyMorris lego minifigür özgeçmiş

Lego ile yaratıcı Cv Oluşturma

Benim adım Andy Morris. Güney Galler Üniversitesi Tasarım Bölümünden yeni mezunum. İş başvurusunu yaratıcı bir cv ile yapma fikri oluştu. Kendimi LEGO minifigure şeklinde canlandırdım. Tasarım felsefemi ve oyuncaklarla yaşadığım deneyimi, LEGO ile yaratıcı cv oluşturmak için kullandım. Beni diğer adaylardan ayıran özgeçmişimi özümsedim.

Klasik özgeçmişim ile birlikte eğlenceli ve farklı olması için bana benzeyen, bir elinde dizüstü bilgisayar diğer elinde cv taşıyan bir lego minifigür gönderdim. Bu figüre, aynı zamanda eserlerime özgü tasarım öğelerini de içeren standart lego gibi bir paket hazırladım. Bu minifigür, yaratıcılığımı, tarzımı ve tasarım felsefemi eğlenceli ve yenilikçi bir şekilde göstermemi sağlıyor. Mesleğim gereği, bu tip yaratıcı ve ilginç işlere ihtiyacım var. Ki bu doğru bir yaklaşımla her şeyin ne kadar da eğlenceli olabileceğini gösteriyor.

 

Tasarımcı Andy Morris, mesleğinin özelliğini özgeçmişini daha yaratıcı olarak kurgulamakta kullanmış. Kendisi bu sayede bir fark yaratmış. Zaten amacı da buydu. Ajansların genel özellikleri arasında lego gibi materyallere oldukça fazla yer var. Eğer siz de ajansa iş başvurusunda bulunuyorsanız ve amacınız diğer adayların önüne geçmekse elinizde özgeçmişiniz yazılı bir kağıttan fazlası olmalı =)

 

 

Konuyla ilgili yazılarım:

Cv’de Selfie Olur mu?

Ajansların olmazsa olmazı

İşe Alımda Oyunlaştırma

 

Yazı Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close